Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... poate fi inselaciune?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

poate fi inselaciune?

poate fi considerata inselatorie , o intelegere verbala, care nu s-a mai respectat, dar care s-ar putea dovedi din cursul evenimentelor unor procese?
eu - dechid proces de divort si cer custodia copiilor
ea - intampina si cere acelasi lucru, infirmand ca ar avea intentii sa plece din tara
ea - cere pensie alimentara, ordonanta de urgenta
ea - solicita sa avem o intelegere
ea - pleaca in strainatate, copii raman la mine, dupa ce s-a terminat procesul si nu mai aveam drept de recurs,vine in tara, imi ia copii care legal erau incredintati ei, nu imi restituie partea de bani proveniti din vanzarea apartamentului, care ii luase ea, cu 2 saptamani inainte de divort
ea - ma asigura ca nu vrea pensia alimentare, banii din vanzarea apartamentului , ramanand pentru pensie
ea - dupa 2 ani face plangere la politie ,pentru neplata pensiei

cred ca nu am scapat nimic
Aveti posibilitatea sesizariin instantei de judecata in vederea recuperarii sultei.

Pensia de intretinere a fost solicitata , iar daca aceasta a fost mentionata in hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila , obligatia de intretinere exista.

Daca depune plangere penala pt abandon de familie , va indepliniti obligatia ce va incumba , iar sotia poate retrage plangerea , fara a fi aplicata o sanctiune penala in acest sens (oricum , in cazul acestei infractiuni , pt o prima abatere , e prevazuta suspendarea conditionata a executarii pedepsei -un caz special....).

Cum a fost efectuat partajul?

partajul nu a fost efectuat

daca voi deschide aceasta actiune, pot sa renunt la ea?
in cazul unei intelegeri legele. :)

daca citeam la timp ,acum nu treceam prin aceste situatii, buna credinta din pacate nu mai exista
trebuie facut partajul.
cum puteti demonstra ca ea a luat toti banii.
ea nu putea oricum renunta la pensia alimentara deoarece era dreptul copiilor.
deschideti actiunea de partaj si incercati sa demonstrati contributia dvs din apartament si faptul ca toti banii i-a luat ea. vedeti sa nu treaca mai mult de 3 ani caci datoria ei la dvs se va prescrie.

av.m.vasilescu
Intrucat consider ca vor exista divergenta , partajul prin buna invoiala nu poate fi facut , apeland la notar .

Adresandu-va instantei de judecata , evitati si aceste cheltuieli notariale.

Atentie la termenul de prescriptie de 3 ani , caci , dupa cum bine a zis colega avokitten , obligatia se stinge.

La fel si obligatia de intretinere , cu privire la pensia de intretinere , daca nu este solicitata in termen de 3 ani , opereaza prescriptia dreptului la actiune , in sens material.

e greu de demonstrat

mama mea este cea care a recomandat sa ia banii, cred ca sub juramant si mama ei va spune ca banii au fost luat de ea,o parte din bani au stat in banca, o parte au fost imprumutati. asta stiu sigur dar nu stiu cum ar putea spune adevarul acele persoane

la pensie cred ca ar putea renunta , daca ar declara ca a primit banii toti in avans?

daca in februarie s-au implinit 3 ani, ce sanse mai am?