Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Se plateste CAS pentru bursa de merit ?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Se plateste CAS pentru bursa de merit ?

Am primit de la ANAF somatie pentru plata unei sume de 15 lei ( plus penalizari ), reprezentand contributii la CAS , deoarece fiica mea , a primit in anul 2011 bursa de merit in timpul facultatii , bani virati intr-un cont deschis la BRD Iasi , cont in care primea alocatia de stat , la vremea respectiva . In lege se spune ca nu se platesc impozite pentru bursele primite de persoanele care urmeaza orice forma de scolarizare sau perfectionare in cadru institutionalizat .
Cine are dreptate in acest litigiu ?
Pentru banii primiti ca bursa de merit nu plateste CASS dar sa nu fie altceva. Cel mai bine e sa mergeti la ei, la ghiseu si sa intrebati despre ce sursa de venit e vorba.