Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... bursa privata
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

bursa privata

Am primit in decursul anilor 2007-2008 burse private de la diferite institutii bancare fiind studenta. Ieri m-am trezit acasa cu o adresa de la Administratia financiara locala prin care mi se cere sa ma prezint sa-mi declar veniturile. Trebuia sa platesc impozit de 16 % si majorarii? Poate si o amenda!
Buna.Bursa dvs. de studiu si bursa de merit sunt, conform art. 5 din Ordonantei nr. 73/1999, venituri neimpozabile. Deci nu este nevoie sa le declarati.
O corectie : og 73/1999 nu mai este in vigoare .
Se aplica codul fiscal , ART. 42

Venituri neimpozabile

i) bursele primite de persoanele care urmează orice formă de şcolarizare sau perfecţionare în cadru instituţionalizat;
si Norme metodologice :

8. Prin cadru instituţionalizat se înţelege orice entitate care are ca obiect de activitate educaţia şcolară, universitară, pregătirea şi/sau perfecţionarea profesională, recunoscută de autorităţi ale statului român