Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Bursa doctorala
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Bursa doctorala

Buna ziua,

As vrea sa stiu care sunt taxele ce se retin dintr-o bursa doctorala (cea pe care o primesc doctoranzii admisi pe locuri bugetate). Impozit pe venit, CAS, CASS?

Va multumesc.
Bursele primite de persoanele care urmează orice formă de şcolarizare sau perfecţionare în cadru instituţionalizat nu se impozitează. Nu se datorează nici CAS. Cred ca nici CASS, dar voi verifica asta.
Multumesc pentru raspuns.

In acest caz as putea sa am in acelasi timp si o pensie de urmas si o bursa doctorala? Am inteles ca pensia de urmas e conditionata de urmarea unei forme de invatamant acreditate, de limita de 26 de ani, si de realizarea de venituri sub 25% din salariul mediu brut (luandu-se in calcul doar veniturile pentru care se retine CAS).