Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... spam si site-uri cu continut pornografic
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

spam si site-uri cu continut pornografic

De vreo luna de zile primim, eu si cativa cunoscuti, niste porcarii de spam-uri din Romania. Stiu sursa (Craiova), stiu pe unde vine (k.ro), stiu cine trimite (sau cel putin sunt foarte aproape), stiu cui sa ma adresez. Ce nu stiu, este cum sa ma adresez cat mai bine si cat mai "zdrobitor". Povestea este in felul urmator: un nene sau tanti, cu multa imaginatie si si mai multa nesimtire, probabil detinatorul domeniilor norbertnet.ro si net10.ro, trimite mesaje bulk (in masa) catre o destul de mare lista de destinatari, printre care eu si niste cunoscuti. Continutul face reclama, in ultima instanta, la un serviciu sms, pe numarul 1263 (m-am straduit sa aflu cine ofera conturi la numarul asta, dar nu am mijloace sanatoase si nu prea am reusit sa aflu nimic relevant). Mesajele, cele care fac referire directa la acest serviciu, nu contin nici o precizare cu pretul per sms, care este de 3USD, probabil fara TVA :D. Partea a doua este ca, inafara de prostiile alea cu munca in strainatate si vize in sua, toate celelalte mesaje duc, direct sau indirect la norbertnet.ro sau net10.ro, care au continut pornografic (nu in cantitati mari, ci dimpotriva, suficient cat, in mintea lor, sa te faca sa trimiti "cupidon" sau alte mesaje la 1263), continut care nu este protejat in nici un fel prin parola (cum ma gandesc ca ar fi normal pentru a limita accesul minorilor la acesta).

Ei bine, pe langa astea, mesajele contin cate un bloc din lista intreaga de destinatii, mesaje care ajung sa fie stocate pe computere in mare parte compromise din punct de vedere al securitatii, care au sanse destul de mari sa fie tinta unui program colector de adrese, astel mesajele ajungand o sursa de adrese pentru alti spammeri.

Daca pe spammeri din alte tari ii "pedepsesc" cu reporturi la spamcop si ii filtrez cu diferite rbl-uri, ei bine, pe ai nostri vreau sa-i "decimez".

In prima instanta, am incercat la abuse@k.ro pentru ca mesajele sunt trimise de pe conturi @k.ro. N-am primit nici un raspuns dupa ce am trimis mai multe plangeri eu si amicii mei, asa ca am tras concluzia ca stimabilii de la k.ro sunt indiferenti la probleme de genul asta.
Am vazut ca nu merge asa, am incercat la RDS pentru ca in headerele puse de mailerul de pe k.ro, este un X-Sender-IP, care ar trebui sa precizeze adresa IP de la care s-a conectat clientul care a trimis mesajele. Am luat-o de buna, si am vazut ca 86.126.26.37 apartine RDS-Dolj, mai exact unui pool de adrese CableLink din Craiova. RDS nu a raspuns pana acum la plangeri.
Am incercat e-frauda.ro. Concluzia: un serviciu facut de ochii directivelor europene intr-o maniera care denota fie lipsa de interes catre rezolvarea problemelor pe care se lauda ca le-ar rezolva fie lipsa de profesionalism si pregatire in domeniu.

Ei bine, am cam ramas fara solutii... nu stiu la cine sa mai apelez. Am descoperit chiar acum legea 196/2003, dar care, din pacate, are niste mici scapari: de ex. mi se pare foarte interpretabila exprimarea "site-uri cu caracter pornografic" in cazul meu, pentru ca site-ul nu are ca scop promovarea unui serviciu care sa ofere materiale pornografice online, ci este o reclama la serviciul ala SMS. Totusi, exista material cu carcacter obscen ca reclama, accesibil oricum, fara restrictii - este internetul un spatiu public? Legea face ceva referiri la modul in care se poate face reclama la asa ceva si mai zice ca este interzisa expedierea sau distribuirea la _domiciliu_ a materialelor cu caracter pornografic fara ca destinatarul sa fi solicitat - este inbox-ul meu "domiciliu"? Mai zice legea ca ANRC poate dispune, in urma unei sesizari si a unei investigatii, inchiderea site-ului de catre furnizorul de servicii internet. Am trimis un email la ANRC sa-i intreb unde pot sa fac o sesizare.

Dati-mi, va rog, oarece idei in legatura cu problema asta, poate iese ceva bun din discutie. Deocamdata, singurul lucru bun este ca am dat de 196/2003 si ca le-am trimis un email indivizilor de la k.ro in care le-am declarat razboi prin boicot pe rbl-uri pentru ca nu vor sa faca nimic in privinta problemei asteia. Ma cam lupt cu morile de vant, dar poate poate... N-am luat mesajele astea ca pe-un atac personal la pudoarea mea si nici nu vreau sa ma lansez intr-un razboi de opinie. Vreau ca furnizorul de servicii internet sa-si respecte regulamentul semnat de comun acord cu clientul si prevederile legii in ideea ca spam-ul este un "cancer" al internetului si trebuie combatut acolo unde se poate: in gradina furnizorului de servicii internet. Mai mult, fata de spamul cu referire la material pornografic isp-eii si asp-eii ar trebui sa aplice politici de shoot-on-sight. Pacat ca nu se intampla asa.

Cu stima,
Dobitoku
Salut,

Ai doua variante de abordare: vrei sa te adresezi autoritatilor competente care sa constate contraventia de trimitere a unei comunicari comerciale nesolicitate sau vrei sa te adresezi autoritatilor competente in combaterea pornografiei.

Pentru prima varianta, ai legea comertului electronic, care spune

"Art. 23: Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor

(1) Constatarea contravenţiei prevăzute la art. 22 lit. a) şi aplicarea sancţiunii corespunzătoare se fac, la sesizarea oricărei persoane sau din oficiu, de către reprezentanţii împuterniciţi ai Autorităţii de reglementare în comunicaţii şi tehnologia informaţiei..."

pentru detalii vezi anrc.ro

In privinta pornografiei, lucrurile sunt cumva mai simple:

vezi art. 8 din Legea privind privind prevenirea si combaterea pornografiei Nr. 196/2003:

"Art. 8. – (1) Persoanele care realizeaza site-uri cu caracter
pornografic sunt obligate sa le paroleze, iar accesul la acestea va fi
permis numai dupa ce s-a platit o taxa pe minut de utilizare, stabilita de
realizatorul site-ului si declarata la organele fiscale.
(2) Persoanele care realizeaza sau administreaza site-uri trebuie
sa evidentieze clar numarul accesarilor site-ului respectiv, pentru a putea
fi supus obligatiilor fiscale prevazute de lege.
(3) Activitatile prevazute in prezentul articol se autorizeaza de
catre o comisie a Ministerului Culturii si Cultelor, din care fac parte
reprezentanti ai Ministerului de Interne si ai Ministerului Comunicatiilor
si Tehnologiei Informatiei.
(4) Se interzice realizarea si administrarea site-urilor avand
caracter pedofil, zoofil sau necrofil."

In acest caz, autoritatea care constata incalcarea legii este tot ANRC-ul, dupa cum reiese din lege:

"Art. 15. – (1) Autoritatea Nationala de Reglementare in
Comunicatii poate primi sesizari cu privire la nerespectarea prevederilor
art. 8.
(2) In cazul primirii unei sesizari si a verificarii continutului
site-ului, Autoritatea Nationala de Reglementare in Comunicatii solicita
furnizorilor de servicii pentru Internet blocarea accesului la site-ul in
cauza.
(3) Nerespectarea, de catre furnizorii de servicii pentru Internet,
a obligatiei de a bloca accesul la site-urile care nu respecta prevederile
art. 8, in termen de 48 de ore de la primirea solicitarii prevazute la alin.
(2), din partea Autoritatii Nationale de Reglementare in Comunicatii,
constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 100.000.000
lei la 500.000.000 lei."

"Art. 16. – Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor
prevazute la art. 14 si 15 se fac de catre organele de politie din cadrul
Ministerului de Interne."

Sper ca am fost clar. Pentru orice alte amanunte te rog sa imi dai email la alin [at] avocatnet.ro.
Domnu' Admin, nu mai folosi soft piratat ca data mesajului apare cu cateva zile in viitor.
Care mesaj apare cu cateva zile in viitor? Sau te-a strafulgerat vreo viziune cand citeai mesaje la avocatnet.ro?

Astept explicatii. In privinta "softului piratat", astept scuze. :-)
In aceasta situatie are aplicabilitate intr-adevar legea comertului electronic 365 din 2002. Conform legii constituie contraventie si se sanctioneaza trimiterea de materiale prin mijloace electronice fara acceptul expres al destinatarului. De asemenea s-au infiintat servicii de combatere a criminalitatii informatice aflate in subordinea Inspectoratelor Judetene de Politie. Va poate fi de folos cartea "Infractiuni privind comertul electronic", Madalina Sauca, Ed. Mirton, Timisoara, 2005
buna seara!
am si eu o problema asemanatoare dar cum nu ma descurc bine in calculatoare, va rog frumos sa imi explicati mai intii ce inseamna "spam" ca sa va pot spune care este roblema si ce am facut ca sa o "achizitionez". multumesc!