avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Factura decl 394
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Factura decl 394

Buna ziua,

Spuneti-mi va rog daca am o factura emisa catre un client neplatitior de tva. Firma care emite factura este platitoare tva deci emite factura cu tva , aceasta factura din ce am citit nu se declara in 394 ? Este corect ?


Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Lizuca12 , utilizator 12:03, 24 Februarie 2014
Declaratia 394 se completeaza de catre persoanele inregistrate in scopuri de TVA cu
facturile emise / primite catre/de la alte persoane impozabile inregistrate in scopuri de TVA.
Prin urmare facturile emise catre neplatitori de TVA nu se trec in declaratia 394.
Multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 394 RobertR RobertR In declaratia 394 se declara toate facturile cu mentiunea TVA la incasare [b]inclusiv [/b]cele emise de catre mine pentru clientii neinregistrati in scopuri de ... (vezi toată discuția)
Declaratia 394 lelcunadia lelcunadia La comert cu amanuntul , unii clienti cer factura la bonul fiscal . Intrebare : aceste facturi se trec in D 394 din ianuarie 2012 sau se treceau ... (vezi toată discuția)
Declaratii tva - urgent ! cristian_conea cristian_conea sunt titular de intr.indiv.(un fel de PFA) si am obiect de activ. SERVICIILE. Am un client cu sediul in Franta si ii fac factura lunara fara TVA (locul ... (vezi toată discuția)