Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Factura decl 394
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Factura decl 394

Buna ziua,

Spuneti-mi va rog daca am o factura emisa catre un client neplatitior de tva. Firma care emite factura este platitoare tva deci emite factura cu tva , aceasta factura din ce am citit nu se declara in 394 ? Este corect ?

Multumesc !
Declaratia 394 se completeaza de catre persoanele inregistrate in scopuri de TVA cu
facturile emise / primite catre/de la alte persoane impozabile inregistrate in scopuri de TVA.
Prin urmare facturile emise catre neplatitori de TVA nu se trec in declaratia 394.
Multumesc !