Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Tzeapa chirias
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Tzeapa chirias

Am incheiat contract inregistrat la circa finaciara intre proprietar si chirias in care se specifica ca ultimul trebuie sa achite chiria si utilitatile, lucru care nu s-a mai intamplat pentru utilitati pe ultimele 2 luni de contract.
Ce solutii sunt pentru recuperarea banilor, deoarece acum chiriasul nu mai imi raspunde la telefon si nici acasa nu mai e de gasit pt o discutie amiabila...
Solutie sigura. Pentru a nu vi se intrerupe furnizarea utilitatilor, platiti facturile, apoi il actionati in instanta. Citarea sa fie facuta la adresa din contract, daca nu pote fi gasit la adresa indicata, apelati sectoristul .
SUCCES.
BEJENARU PETRU, Expert judiciar
doctorATU a scris:

... si nici acasa nu mai e de gasit pt o discutie amiabila...

Acasa unde? La el sau la dvs.(in apartamentul inchiriat)?
Solutii - judecatorie.
Intradevar contractul inregistrat la financiar este titlu executoriu pentru plata chiriei (si puteti sa va adresati executorului pentru asta), insa nu si pentru utilitati, pentru care trebuie sa mergeti la judecatorie.
doctorATU a scris:
.. trebuie sa achite chiria si utilitatile, lucru care nu s-a mai intamplat pentru utilitati pe ultimele 2 luni de contract.

Inteleg din mesajul dumneavoastra ca perioada de inchiriere prevazuta in contract s-a terminat, ca acel chirias a eliberat apartamentul, a achitat chiria corect, dar nu a achitat cheltuielile de intretinere la asociatia de proprietari, poate nu a achitat nici furnizorii de utilitati cu care aveti contract separat (en. electrica, telefon, cablu...).
Daca a fost si poate ca este un chirias corect, cauza poate fi si decalajul cu care se emit aceste facturi de catre furnizori dar si decalajul cu care se afiseaza listele de plata la asociatie. Sunt unele asociatii care, acum la 1 martie 2014, inca au la afisier listele aferente lunii decembrie, urmanda sa se afiseze in cursul lunii martie listele aferente lunii ianuarie.
Dar, poate fi si un chirias care nu mai vrea sa-si platesca aceste utilitati asa cum v-ati inteles prin contract.
Poate ca trebuia sa aveti o garantie, o suma de bani platita de chirias drept garantie, atunci cand ati incheiat contractul. Acea garantie putea fi aproximata sa acopere plata utilitatilor pe 2 luni.
Acum mai incercati sa-l contactati, trimiteti-i o notificare, apelati la politie, la mediator, la avocat...
Garantia a zis ca e pt ultima luna si ca se obliga el sa achite utilitatile pana la momentul cat a locuit... insa datorita dificultatilor financiare... a amanat aceste plati iar eu am inceput sa primesc notificari... Mentionez inca o data ca am contract legal, inregistrat la administratia financiara pt care am platit impozit. La politie? Pot sa reclam si acolo?

Multumesc frumos pt toate raspunsurile pe care le consider utile!
doctorATU, utilizator
Ma intereseaza mai exact ce sa fac pentru ca in instanta fostul chirias poate sa spuna ca nu i-am mai solicitat nimic si ca el a uitat... Sau cine stie ce motive... Ma gandeam ca poate trebuie sa am o convorbire cu el inregistrata (din care sa reiasa refuzul sau amanarea platilor) sau in prezenta vreunui martor... Etc.