Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

buna ziua.am o intebare,cine trbuie sa plateasca contributia la asicgurari de santate in caz de concediu medical pe o perioada mai lunga,multumesc.
Dati-ne mai multe detalii despre aceasta situatia. Persoana in cauza ce statut are , este salariat, somer, pensionar etc.?
1. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 44. - (1) Contribuţia de asigurãri sociale de sãnãtate nu se datoreazã asupra indemnizaţiilor reglementate de prezenta ordonanţã de urgenţã, cu excepţia contribuţiei de asigurãri sociale de sãnãtate, datoratã de angajatori pentru indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate suportate din fondurile proprii ale acestora.

2. - Asadar salariatul nu plateste contributie la asigurari de sanatate pentru indemnziatia de concediu medical.
- Plateste numai angajatorul pentru primele 5 zil din concediile medicale initiale pe care le suporta la plata.
am fost la casmb pentru o adev de coasigurare pnt sotie si miau spus ca trebuie sa platesc vreo 8 luni contributia la casmb ca nu apar in calculatorul lor cu plati efectuate pe acea perioada in care am fost in cm.normal nu trebuia sa aibe ei situatia cm,nu sa ma puna pe drumuri din nou si sa ceara tot felul de adev si copii dupa cm care a fost ni2011.multumesc
am uitt sa precizez ca acum sant pensionar pe caz de boala.
1. Este un scurtcircuit de comunicare intre ANAF (care a primit declaratiile nominale lunare, D112, de la angajator) si Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS).

2. Trebuie sa solicitati de la ANAF o adeverinta ca pe lunile respective s-au depus D112 in care sunt prevazute si contributiile la sanatate.