Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partajul si cum sunt interpretate legile in Romania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partajul si cum sunt interpretate legile in Romania

Va rog frumos daca aveti un raspuns pt mine. Sincer, vorbesc in numele unei surori care locuieste in provincie la mare si pt ca nu se poate descurca in astfel de probleme , am apelat eu la d-voastra in vederea unui raspuns, o parere dpdv profesional . Ea are 45 ani si la varsta de 21 ani cand a decedat mama noastra ea a facut un soc si din acel moment si pana in ziua de azi ea nu a lucrat deloc. Totul a inceput cu diverse psihoze pana la tulburari schizo afective tip accentuat si este pensionata pe caz de boala grad 2 fara drept de munca , acest diagnostic de cel putin peste 10 ani si are o pensie de 230 lei -acesta e venitul ei lunar . Da, asta ofera statul unui om fara ani in campul muncii cu un handicap fara drept de munca pt ca e o boala psihica si vorbim de o boala dobandita la varsta de 21 ani Nu stiu care e vina ei in societatea asta.Stim cu totii ca o astfel de boala nu se vindeca niciodata cu toate ca avand aceasta boala in viata de zi cu zi are parte si de momente si bune si rele ale bolii in sine. La 27 ani, in 1995 s-a casatorit . Sotul a stiut ca are probleme dar a spus ca tine f mult la ea si o iubeste. Sora mea era intr-adevar o frumusete si o finuta la 20 ani! In 2012 au divortat ,adica dupa aproape 17 ani -ea ramanand in casa si el s-a mutat undeva in apropiere. Nu au copii. Peste cateva zile va fi chemata la informare prin mediere pt ca el s-a hotarat recent sa faca partajul. Avocata lui i-a spus sorei mele ca el are o propunere , adica: sa-i dea 5500 euro si daca nu accepta merge in instanta si el cere 80% si ei ar vrea sa-i dea 20% pt ca nu a muncit. Oare vrea sa o sperie sa o intimideze sau cum ,ca nu inteleg? E posibil oare asa ceva? Oare poate avea castig de cauza in aceste circumstante ? Este vorba de un ap conf 3 parter de 31 mp ( acum daca nu ma insel pt ca nu mai exista confort 3 acestea sunt clasificae acum 2. Si mai putin de 18000 euro nu are cum sa faca.El ar vrea sa plece cu nimic , asta face de 2 ani, o terorizeaza oricum numai sa plece si el vrea sa vina el aici . De 2 luni ea sta fara curent in casa pt ca el a cerut debransare pt 1 an zile chiar daca ea a platit toate facturile la zi Normal, pe numele lui, ca doar el era titular la Enel. Si cum bine stiti la Enel se poate face contract doar pe un nume chiar daca sunt 2 proprietari cu aceleasi nume si drepturi. El a cerut ca dupa divort ea sa ramana la numele anterior ceea ce ea n-a putut face pt ca el a " furat "contractul casei. Da, e un smecher. Si uite asa ea a platit facturile la curent pe numele lui aproape 2 ani dar toate chitantele sunt la ea. el n-are o factura platita .A reclamat la OPC si i s-a spus sa faca alt contract pe numele ei iar cand a fost la Enel nici nu au vrut sa stea de vorba spunandu-i ca doar daca renunta titularul la contract poate face ea alt contract. A cerut sprijin la primarie sa rezolve problema cumva n-a facut nimeni nimic ca nu se poate. A facut 2-3 reclamatii la politie pt ca venea si o intimida si o ameninta spunandu-i ca asta e doar inceputul (el bea si f mult si era violent verbal si fizic exact de ce avea nevoie sora mea care trebuia sa suporte toate astea in paralel cu medicatia de zi cu zi) ii spunea ca in curand ii taie si apa si caldura ea avand subventie la caldura . I s-a dat nr de inregistrare la declaratii dar a doua zi cazul era clasat.. Si da ,pe timp de iarna i-a taiat si caldura -a oprit robinetul de la vana doar poate pleaca din casa de buna voie deci a incercat toate posibilitatile el ,sa o determine sa plece din casa. Asta e tara in care traim ! Trebuie sa mentionez ca sunt amandoi trecuti in contractul de vanzare cumparare al casei si daca nu ma insel el a fost chirias inainte de a obtine casa si e si cadru militar. Actul e datat din 1999 si exista un contract al ratelor lunare care e doar el mentionat aici ca titular care achita suma platibila avans si 2 ani rate in cadrul serviciului pe statul de plata dar cu toate acestea , jos in dreapta pe acest contract de achitare a ratelor sunt trecuti ca beneficiari amandoi. Si mai exista acea fisa tehnica de calcul a pretului de vanzare a locuintei si aici se specifica :construita din fondurile statului inainte de 1 ian 1977 in baza decretului lege 61 din 7 febr 1990. Va spune ceva aceasta lege?Credeti ca poate obtine legal 80% el? Ea are o justificare ca nu a lucrat. Exista o astfel de lege , stie el ceva sau o fi mers pe ideea ca sigur accepta si o sperie ca decat 3000 euro mai bine primeste 5000 . Sora mea spune ca poate unde a luat locuinta de la servici dar nu cred. Inainte era alt coleg al lui chirias, apoi a devenit el chirias si apoi au facut contractul casei impreuna iar vanzatorul locuintei e R.A.Gold. Are vreo relevanta acest lucru?? Imi vine greu sa cred ca astfel de oameni care poarta o astfel de cruce cum e sora mea sa fie niste victime abuzive ale societatii in cautarea dreptatii.Ii e teama ca daca refuza cei 5000 euro si el poate se bazeaza pe ceva anume si se merge in instanta ea are mai mult de pierdut .Dar cum este legea cu multe dedesubturi si multe intelesuri te poti astepta la orice. Eu o ajut cum pot dar nici eu numai stiu ce sa fac si nu stiu cum sa ma mai impart. Nu stiu cum rezista ea , pentru ca sunt prea multe de dus , a trecut prin multe si mai ales ca boala e pe fond afectiv si ....o termina !Scuze daca am insirat prea multe dar a trebuit sa descriu in detaliu, asta am simtit.Consider oportun ca in vederea unui raspuns sa va multumesc ! Nico
niculici2006, utilizator
Cota parte prezumata este de 50% ptr fiecare parte. Una dintre parti poate cere cota majora si o obtine daca dovedeste ca a avut o contributie mai importanta. Sora dvs se poate apara dovedind ca a intretinut casa si ca s-a ocupat de gospodarie, iar aceasta activitate i-a permis sotului sa munceasca, ca a mai fost ajutata de rude ..... etc. Trebuie stabilit ce salariu a avut sotul in comparatie cu indemnizatia surorii dvs, ce cheltuieli curente au fost etc. Ma rog, este un exemplu...situatia de fapt poate fi alta.
Angajati ptr sora dvs un avocat cu care sa mearga la mediere. Poate ca, in functie de situatia de fapt, avocatul stabileste ca e mai bine sa accepte suma de 5000 E. Daca sora dvs doreste sa i se atribuie casa, atunci trebuie sa-i plateasca sotului diferenta de bani.
Cu mare parere de rau, din ceea ce descrieti, mie mi se pare ca oferta fostului sot pentru sora dvs. este aproape de a fi corecta.
Inteleg ca dvs. vorbiti de un apartament care valoreaza pe piata aproximativ 18 000 euro.
Fostul sot vrea sa-i de a sorei dvs. 5 500 de euro ca "plata" pentru partea ei, adica ceva mai mult de un sfert.
Nu cunosc veniturile sotului si nici ce munca a prestat sora dvs. in gospodarie in anii de mariaj, dar presupun ca in medie pe durata casatoriei, sotul sorei a castigat / avut venituri de patru ori mai mari decat indemnizatia / pensia surorii dvs.
Daca lucrurile stau asa, atunci sotul va putea cere si obtine cu usurinta in istanta o cota mai mare din apartament.

Dvs trebuie in primul rand sa constientizati ca imparteala bunurilor din casatorie nu se face dupa considerente morale, sau cu mila fata de persoana defavorizata. Cee ce conteaza este contribuita fiecarui sot la dobandirea bunurilor, adica venitul pe care acel sot l-a adus in gospodarie.
Daca veti constientiza asta, veti putea sa o ajutati mai eficient pe sora. In general, nimeni din afara familei (nici Enel, nici politia) nu este obligat sa aiba "mila" fata de sora dvs., in defaovoarea fostului ei sot, numai pentru ca ea este bolnava. Ceea ce conteaza sunt faptele exacte, nu starea ei de boala sau de neajutorare. Imi pare tare rau de situatia dvs.

Pe de alta parte, nu are nici o importanta in acest caz cum a fost constrita locuinta, daca sotul a avut-o in chirie inainte de a o cumpara, ca e construita de stat. Repet: e neimportant fata de situatia ca acum trebuie impartita intre cei doi soti.

Intr-adevar, ar fi bine daca ati putea angaja un avocat, mai ales pentru ca sa o protejeze putin pe sora de ceea ce o asteapta.
Dar tineti minte ca imparteala casei se va face conform cu contribuitia (baneasca si prin munca in gospodarie) fiecarui sot la dobandirea casei, si este foarte posibil ca sora sa ramana cu o cota mult mai mica de 50%.
Sa va mai ganditi si ca, daca se va ajunge la un proces, sora dvs. va fi foarte zdruncinata emotional de acesta. Trebuie sa o pregatiti pentru situatia foarte probabila ca va pierde casa (mai devreme sau mai tarziu), si sa va ganditi ce veti face dupa aceea. Poate gasiti o solutie sa folositi banii pe partea ei de apartament ca sa cumparati altceva, sau sa gasiti o solutie sa nu ramana pe drumuri.

Atentie: daca sora, pe timpul casatoriei, a avut la un moemnt dat un venit important (de genul bani dintr-o mostenire), atunci acel venit se poate considera ca "adus in casa" si ii poate creste cota de proprietate pe apartament.

Numai bine va doresc.
Era firesc sa plateasca ea facturile la curent ca doar dansa a folosit.
Nu inteleg cum i-a inchis caldura numai ei fara sa inchida si altora, la fel si apa.. ziceti ca sta la bloc..
Pt taierea utilitatilor, ii putea face plangere penala pt tulburarea de folosinta a locuintei. La fel, putea chema politia la locuinta daca era violent, venea baut etc. Puteati sa mergeti cu dansa sa depuna plangerea pt ca ii e greu unei persoane bolnave sa se descurce cu autoritatile.
In ce priveste partajul, poate nu obtine legal el 80%, insa aveti in vedere ca si procesul costa- avocat, expert, taxa de timbru, plus ca va dura, e stresant..
Sora trebuie sa aiba in vedere ca nu a avut contributie la achitarea casei, nu cred ca va castiga o cota egala cu fostul sot. Nu e deloc indicat sa ajunga sa se judece, cum zice @ smeagull, instanta nu va tine cont de boala , ci doar de contributie si de probele din dosar.
Ea unde va merge dupa partaj ? Poate ar trebui sa o sfatuiti sa accepte 5.5 mii si cu banii astia, poate gasi un loc intr-un camin sau sa primeasca o locuinta sociala de la primarie.
Interesati-va intai la o agentie imobiliara din zona cam cat ar valora in mare acea garsoniera, ca sa stiti cam cum puneti problema la mediere, poate obtineti mai mult ca sulta.
Vedeti si cine plateste pt acest partaj ca nu e o suma prea mica.

Multumesc pt raspunsuri . Credeam caci conteaza faptul ca daca din adolescenta are o asemenea boala fara drept de munca in fata legii are o justificare dar observ ca nu are nicio relevanta. Dar dupa divort si partaj poate obtine o pensie de intretinere? pt ca dupa divort a obtinut dar pe pe perioada doar de 1 an si aceea fiind de 300 lei deoarece am inteles ca pt pensie se face anual deoarece trebuie sa treaca , anual prin acea comisie medicala. Sau numai are dreptul? Multumesc frumos !
Da, poate cere si obtine pensie de la fostul sot, sa ceara pe perioada incapacitatii de munca :)