Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pensionari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pensionari

am preluat acest paragraf din ghidul asociatilor de proprietari 2013 imi puteti spune la ce se refera cand spune ca nu se va retine contrib.soc. ( o exemplificare daca se poate)

ATENŢIE!
Persoanele care realizează venituri din salarii sau asimilate salariilor şi orice alte venituri
din desfăşurarea unei activităţi dependente, venituri din pensii şi venituri sub forma
indemnizaţiilor de şomaj, asigurate în sistemul public de pensii, persoanele asigurate în
sisteme proprii de asigurări sociale neintegrate în sistemul public de pensii, care nu au
obligaţia asigurării în sistemul public de pensii, precum şi persoanele care au calitatea de
pensionari ai acestor sisteme, nu datorează contribuţia de asigurări sociale pentru veniturile
obţinute în baza contractului/convenţiei civile încheiat cu asociaţia de proprietari11.
Pentru persoanele fizice cu care asociaţia de proprietari are încheiate
contracte/convenţii civile potrivit Codului civil, şi care se încadrează în condiţiile menţionate
anterior, aceasta nu va calcula şi nu va ţine contribuţia individuală de asigurări sociale.
De unde ati luat aceasta prevedere. Apelati la reglementarile oficiale publicate in monitorul oficial si nu la ghiduri. Totusi care este sursa acestor prevederi?
Din textul de mai sus se intelege exact ce trebuie facut:

Pentru persoanele fizice cu care asociaţia de proprietari are încheiate
contracte/convenţii civile potrivit Codului civil, şi care se încadrează în condiţiile menţionate
anterior, aceasta nu va calcula şi nu va ţine contribuţia individuală de asigurări sociale.

Aceste prevederi sunt cuprinse in Codul fiscal. Adica, nici nu se calculeaza si nu se retine la sursa CAS, angajatului. Din aceasta cauza, cand se completeaza D112, este pusa intrebarea: angajatul este sau nu pensionar.

Acest lucru trebuie inteles. Puteti sa va mai uiytati si in Codul fiscal.

am luat paragraful fin ghidul fiscal al scociatilor de proprietari 2013 si de aici am inteles ca daca angajez un pensionar cu contract de munca nu ii retin contrib.individuala de asig sociale, sanatate. Nu inteleg ce tb sa ii platim noi ca asociatie. Am sunat si la ANAF si mi-a zis sa citesc in cod.
ma puteti lamuri cum sta treaba cu contractul la pensionarii angajati de asociatia de proprietari ??
Daca va este greu "sa citesc in cod", va rog sa mergeti pe saitul ANAF Valcea sau Brasov. Aceste doua institutii au niste materiale prelucrate special pentru as. proprietari, inclusiv daca as. prop. angajeaza pensionari. Sunt explicate si sunt date raspunsuri la ceea ce va intereseaza, mai putin raspunsul la intrebarea - de ce...?
Ca intelegeti sau nu de ce trebuie sa-i platim noi ca asociatie, poate ca aveti dreptate, insa ce parere avetri ca acest cod fiscala se schimba de de trei ori pe zi si-o data noaptea?
Asta e! (.ro)