avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... APEL
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

APEL

Cand se pote declara apel din partea partii vatamate? De exemplu pentru art 180 CP sau 181 CP se poate cere apel la curtea de apel BUCURESTI ? Sau am dreptul numai la recurs?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Mihai , Avocat 18:48, 14 Mai 2009
Opinia mea este sa va angajati un avocat.
Care este gradul instantei de judecata care s-a pronuntat in prima instanta?
In prima instanta se pronunta Judecatoria.
Corect, asa candeam si eu.
In aceste conditii, pueti formula si depune apel in forma scrisa, motivat in fapt si drept, la judecatorie.
Tribunalul din Calarasi va primi dosarul cauzei si va solutiona apelul.
La fel se procedeaza si cu recursul care se va judeca la Curtea de Apel Bucuresti.
Daca nu sunteti multumit aveti institutia contestatiei in anulare ori revizuire, apoi CEDO
Va doresc sa aveti multa rabdare si sa aveti parte de mult succes!
Art. 180 sau 181? E important.
Art 180

Alte discuții în legătură

Sentințele supuse apelului george_puchiu george_puchiu nelămurire mea constă în interpretarea art 361 alin. (1) lit a) Cod procedură penală, articol reglementat prin legea 202/2010 și care statuează că ... (vezi toată discuția)
Plangere prealabila aelex aelex Daca termenul de 2 luni din momentul in care o persoana putea sa depuna plangere prealabila curge si aceasta nu a depus din motive neimputabile ei (ex.coma 3 ... (vezi toată discuția)
Unde se judeca recursul impotriva unei sentinte pronuntate de judecatorie? dharalamb dharalamb este posibil ca recusrul unui proces la judecatorie, sa se judece direct la curtea de apel si nu mai intai la tribunal? multumesc (vezi toată discuția)