Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... APEL
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

APEL

Cand se pote declara apel din partea partii vatamate? De exemplu pentru art 180 CP sau 181 CP se poate cere apel la curtea de apel BUCURESTI ? Sau am dreptul numai la recurs?
Opinia mea este sa va angajati un avocat.
Care este gradul instantei de judecata care s-a pronuntat in prima instanta?
In prima instanta se pronunta Judecatoria.
Corect, asa candeam si eu.
In aceste conditii, pueti formula si depune apel in forma scrisa, motivat in fapt si drept, la judecatorie.
Tribunalul din Calarasi va primi dosarul cauzei si va solutiona apelul.
La fel se procedeaza si cu recursul care se va judeca la Curtea de Apel Bucuresti.
Daca nu sunteti multumit aveti institutia contestatiei in anulare ori revizuire, apoi CEDO
Va doresc sa aveti multa rabdare si sa aveti parte de mult succes!
Art. 180 sau 181? E important.
Art 180