Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Hotarare definitiva si irevocabila?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Hotarare definitiva si irevocabila?

Buna seara.Am si eu o intrebare : dupa ce se da hotararea judecatoreasca, scrie " cu drept de recurs in X zile "...Daca in decurs de "x" zile nu se face absolut niciun recurs, acea hotarere judecatoreasca se considera DEFINITIVA SI IREVOCABILA ?
Va multumesc anticipat.
ART. 550 c.p.p
Hotărârile executorii
(1) Hotărârile instanţelor penale devin executorii la data când au rămas definitive.
(2) Hotărârile nedefinitive sunt executorii atunci când legea dispune aceasta.
ART. 551
Rămânerea definitivă a hotărârii primei instanţe
Hotărârile primei instanţe rămân definitive:
1. la data pronunţării, când hotărârea nu este supusă contestaţiei sau apelului;
2. la data expirării termenului de apel sau de introducere a contestaţiei:
a) când nu s-a declarat apel sau contestaţie în termen;
b) când apelul sau, după caz, contestaţia declarată a fost retrasă înăuntrul termenului;
3. la data retragerii apelului sau, după caz, a contestaţiei, dacă aceasta s-a produs după expirarea termenului de apel sau de introducere a contestaţiei;
4. la data pronunţării hotărârii prin care s-a respins apelul sau, după caz, contestaţia.
ART. 552
Rămânerea definitivă a hotărârii instanţei de apel şi a hotărârii pronunţate în calea de atac a contestaţiei
(1) Hotărârea instanţei de apel rămâne definitivă la data pronunţării acesteia, atunci când apelul a fost admis şi procesul a luat sfârşit în faţa instanţei de apel.
(2) Hotărârea pronunţată în calea de atac a contestaţiei rămâne definitivă la data pronunţării acesteia, atunci când contestaţia a fost admisă şi procesul a luat sfârşit în faţa instanţei care o judecă.
patrascu razvan a scris:

ART. 550 c.p.p
Hotărârile executorii
(1) Hotărârile instanţelor penale devin executorii la data când au rămas definitive.
(2) Hotărârile nedefinitive sunt executorii atunci când legea dispune aceasta.
ART. 551
Rămânerea definitivă a hotărârii primei instanţe
Hotărârile primei instanţe rămân definitive:
1. la data pronunţării, când hotărârea nu este supusă contestaţiei sau apelului;
2. la data expirării termenului de apel sau de introducere a contestaţiei:
a) când nu s-a declarat apel sau contestaţie în termen;
b) când apelul sau, după caz, contestaţia declarată a fost retrasă înăuntrul termenului;
3. la data retragerii apelului sau, după caz, a contestaţiei, dacă aceasta s-a produs după expirarea termenului de apel sau de introducere a contestaţiei;
4. la data pronunţării hotărârii prin care s-a respins apelul sau, după caz, contestaţia.
ART. 552
Rămânerea definitivă a hotărârii instanţei de apel şi a hotărârii pronunţate în calea de atac a contestaţiei
(1) Hotărârea instanţei de apel rămâne definitivă la data pronunţării acesteia, atunci când apelul a fost admis şi procesul a luat sfârşit în faţa instanţei de apel.
(2) Hotărârea pronunţată în calea de atac a contestaţiei rămâne definitivă la data pronunţării acesteia, atunci când contestaţia a fost admisă şi procesul a luat sfârşit în faţa instanţei care o judecă.

Am si eu o intrebare referitor la raspunsurile d-voastra si anume in urma unui proces penal care duraza de 4 ani am primit acasa prin posta un extras de pe minuta deciziei penale data de Curtea de Apel in care spune ca respinge apelurile declarate impotriva sentinte penale data de Tribunal ,pe care o mentine iar la sfarsit scrie *definitiva* fara drept de recurs,ca la celelalte decizii in care era mentinat cu drept de recurs in 10 zile.
In acest caz mai poate fi atacata prin recurs? Deoarece pe portalul instantelor la caile de atac am vazut ca in data de 13.03.2014 sa facut recurs. E posibil sa fie atacata aceasta hotarare?
Va multumesc,anticipat si astept raspunsul d-voastra.