Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotarare penala definitiva
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotarare penala definitiva

Daca s.a respins in 26.09.2022 apelul penal ca tardiv introdus, hotararea primei instante pronuntata in 05.02.2022 la ce data ramane definitiva ? Multumesc frumos
Buna ziua!
Potrivit dispozitiilor art. 551 din Codul de procedura penala referitoare la rămânerea definitivă a hotărârii primei instanţe,
acestea rămân definitive:
1. la data pronunţării, când hotărârea nu este supusă contestaţiei sau apelului;
2. la data expirării termenului de apel sau de introducere a contestaţiei:
a) când nu s-a declarat apel sau contestaţie în termen;
b) când apelul sau, după caz, contestaţia declarată a fost retrasă înăuntrul termenului;
3. la data retragerii apelului sau, după caz, a contestaţiei, dacă aceasta s-a produs după expirarea termenului de apel sau de introducere a contestaţiei;
4. la data pronunţării hotărârii prin care s-a respins apelul sau, după caz, contestaţia.
Apreciez ca in situatia expusa de dumneavoastra, data ramanerii definitive a hotararii ar trebui sa fie data pronuntarii asupra apelului.
Multumesc, am citit si eu in lege, dar nu inteleg prea bine, in cazul meu in februarie sau in sept ramane definitiva?
V-am raspuns in ultimul paragraf.
Da, scuze, acum am vazut. Multumesc din suflet

Alexandra Dogaru a scris:

V-am raspuns in ultimul paragraf.