Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Semnatura electronica
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Semnatura electronica

As vrea sa imi fac cont la un broker care spune lucruri contradictorii in termeni si conditii, pe de o parte, si in conversatia prin e-mail, pe de alta parte.

I-am intrebat daca pot sa pierd mai mult decat depozitul si mi-au raspuns ca nu:

"In the event that a negative balance occurs on the account it will be reset to zero and clients are not required to repay negative balances."

Apoi un alt angajat imi raspunde:

"Further to your email below, we would like to inform you that you cannot lose more that you have deposited.

However please note that If a Stop Out execution has resulted in a negative Balance of the Customer’s Trading Account, the Customer shall not be liable for this loss but the Company can make an adjustment of the full amount of negative Balance from own resources."

Problema e ca ce mi-au scris pe e-mail nu apare in termeni si conditii deloc. Dimpotriva, acolo lasa sa se inteleaga ca sunt raspunzator pentru o balanta negativa si ca pot pierde mai mult decat depozitul. Acest broker nu te pune sa semnezi niciun contract in schimb trebuie sa citesti si sa fii de acord cu termenii lor inainte sa iti faci cont.

Trebuie sa bifez o casuta in care scrie: "I declare that I have carefully read and fully understood the entire text of the (aici apar mai multe documente) with which I fully understand, accept and agree."

Bineinteles ca acel text poate sa il schimbe oricand fara sa ma anunte (chiar scrie asta in documente). Litigiile sunt judecate in Cipru.

Ce are valoare juridica? Ce mi-au spus in e-mail sau termenii si conditiile cu care am fost de acord? Asta in conditiile in care acel broker nu te pune sa semnezi niciun contract.
In mod normal, termenii si conditiile (toate acele documente care apar acolo mentionate) pentru care "bifati casuta" pe website, vor tine loc de contract - in acest caz.

si nu este putin in dezavantajul dumneavoastra ? cam multe reguli care va priveaza de multe drepturi . in acel presupus "contract" , nu se poate modifica macar partea cu litigiile sa se desfasoare pe teritoriul Romaniei ?
Brokerul e autorizat de o comisie din Cipru si poate primi clienti din intreaga lume. Ar fi greu sa se duca la procese in intreaga lume.
Nici mie nu-mi plac conditiile dar toti brokerii de forex sau cfd-uri au conditii asemanatoare prin care pot modifica oricand vor. Ce nu-mi place mie e ca ma induce in eroare, una imi spun pe e-mail si alta in conditii. Chiar si in conditii au grija sa scrie cat mai vag, sunt unele articole care lasa sa se inteleaga ca pot pierde toata valoarea investitiei, altele ca pot pierde mai mult decat depunerea.

Deci inteleg ca n-are nicio valoare ce mi-au spus pe e-mail.
ContSters304069, utilizator
ai urmarit vre-un forum sau ai vreo informatie plauzibila si oarecum concreta despre activitatea societatii respective ?
eu din cate am citi despre ei , au lasat fara economii multa lume si nu a recuperat nimeni niciodata nimic. dar acestea sunt doar informatii neoficiale citite de mine pe forumuri .
poti verifica daca au o asigurare de risc pentru cazuri suspecte ?
cum adica poti pierde mai mult decat depozitul (exemplu : depun 100 euro si perd 350 euro) ?

naivitatea sa stii , uneori costa scump !
ContSters315672, utilizator
Ar fi bine doar 350 euro dar pierderile potentiale sunt nelimitate.
Este vorba de tranzactii in marja. Se poate pierde mai mult deoarece stop loss-urile nu sunt garantate si actiunile pot avea gapuri mari de la o zi la alta. Astfel se poate ajunge la balanta negativa. E ceva normal pentru tranzactii in marja.

Brokerul se numeste Hotforex si are o reputatie destul de buna. E un broker cunoscut. Chiar si cei mai mari brokeri nu iti pot garanta ca nu poti pierde mai mult decat depunerea. Astea sunt regulile jocului. Riscul poate fi eliminat complet doar daca ai in cont nu numai marja ci valoarea totala a contractului si doar daca ai numai pozitii de cumparare. Sau daca iti faci cont la unul din putinele site-uri care iti ofera protectie de balanta negativa (in sensul ca daca ai balanta negativa acopera ei pierderile). Riscul poate fi eliminat partial daca respecti managementul riscului.