Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie la zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie la zi

in cazul in care doresc schimbarea locului de munca,iar noul angajator cere incadrarea repede se poate pleca cu demisia la zi? multumesc!
Se poate, art.81 (7) din Codul muncii, ... dar asta daca este de acord angajatorul actual.
(7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunțării totale ori parțiale de către angajator la termenul respectiv.
puteti pleca fara preaviz in cazul in care daca angajatorul este de acord cu acest aspect, fie in cazul in care angajatorul nu si-a executat obligatiile care ii revin in baza contractului de munca, de ex. neplata la timp /integrala a salariului.
Nu exista demisie la zi.

Fie solicitati incetarea c.i.m. cu acordul partilor, fie prin demisie.

In cazul incetarii c.i.m. cu acordul partilor, incetarea c.i.m. se va face la data stabilita de ambele parti , fara a se acorda preaviz.

Demisia poate fi cu sau fara preaviz.
Art.81 C.mun.
(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.
si daca nu este de acord si eu parasesc serviciul actual prin demisie care sunt urmarile?
multumesc!
Daca nu respectati preavizul, inseamna ca absentati nemotivat, caz in care va poate desface disciplinar contractul de munca in temeiul Codului muncii si al Regulamentului intern.