Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort refuzat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort refuzat

Buna seara!Am si eu o intrebare!Sotul meu are o amanta si vrea sa sivorteze sa isi refaca viata.Avem un copil de cinci ani.Daca nu ii acord divortul ce se intampla?Cat poate dura procesul in caz de refuz de divort?Ce poate el sa faca pentru a obtine divortul?
Divortul il va obtine mai devreme sau mai tarziu, v aadministra probe, va audia 2 martori si se va stabili o culpa in final. O sa suferiti mai mult plimbandu-va prin instante fata de ceea ce traiti acum.

Dvs de ce va doriti sa ramaneti legata de un astfel de om ?

Daca casatoria dvs nu mai poate fi salvata, eu v-as sfatui sa inlaturati resentimentele care va fac rau in primul rand dvs si sa va vedeti de viata in continuare.
Si de unde se incepe un divort?De la notariat?De la tribunal?Ce pasi se fac si ce acte sunt necesare?Multumesc!
Buna seara. Incepeti mai intai prin indeplinirea procedurii prealabile obligatorii privitoare la sedinta de informare asupra avantajelor medierii. Asta inseamna sa alegeti un mediator, acesta il invita pe sotul dvs la sedinta: daca sotul participa, mediatorul elibereaza certificatul de informare, daca sotul nu se prezinta la sedinta, mediatorul elibereaza un proces-verbal cu care mergeti mai departe in instanta. Daca la sfarsitul sedintei, si dvs si sotul alegeti medierea si ulterior ajungeti la un acord in ceea ce priveste desfacerea casatoriei si tot ceea ce presupune acest lucru (printre altele: autoritatea parinteasca asupra minorului, locuinta minorului, cheltuielile de educare si crestere, partaj, etc), atunci depuneti la instanta direct acordul de mediere si solicitati consfintirea acestuia. Teoretic aceasta cerere este rezolvata mult mai repede decat o cerere de divort, in sensul ca in loc de doi ani, situatia se poate rezolva intr-o luna. Medierea este recomandabila cu atat mai mult cu cat exista un minor la mijloc.

Si unde trebuie sa mergem?Unde se face medierea?
gi-jane2, moderator
Medierea se face de obicei la sediul mediatorului.Lista completa a mediatorilor autorizati o gasiti pe situl consiliului de mediere: [ link extern ] /.
BIROU DE MEDIATOR - IULIA CRISTINA UTA, Mediator