Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Evaluare apartamant
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Evaluare apartamant

cit valoreaza un apartament in zona Drumul Taberei:
-3 camere, parter, construit in 1974?

Evaluarea proprietatilor imobiliare se executa cu just temei de catre un expert evoluator proprietati imobiliare. Pentru exactitate adresati-va direct la unul dintre acestia. Aici nu cred ca isi asuma cineva raspunderea sa va faca evaluarea, ci doar sa-si dea cu parerea.
Avand in vedere lipsa de date relevante,este imposibil raspuns la obiect
Evaluarea unui imobil stabileste pretul ipotetic pe care cumparatorul si vanzatorul il vor conveni
Evaluarea nu reprezinta o certitudine, ci doar o estimare a celui mai probabil pret care va fi platit pentru un bun imobil , la un anumit moment dat.
Valoarea orientativa este determinata de suprafata utila a apartamentului, conform Anexei nr.1 – Decretul-Lege nr.61/1990
Pentru apartamentele situate in blocuri de locuit, valorile orientative sunt exprimate în Euro pentru un apartament conventional, in functie de numarul de camere, gradul de confort, suprafata utilă a acestuia -- conform anexa nr.1 – Decret-Lege nr.61/1990 ,anul construirii, starea tehnica, etajul ai zona in care este situat.
Pentru determinarea valorii apartamentului este necesara cunoasterea datelor relevante,
care se pot extrage din documentele de achizitie contractul de vanzare-cumparare/donatie :
-adresa apartamentului
-etajul la care este situat;
-tipul apartamentului (numar de camere, grad de confort);
-anul construirii blocului;
-starea tehnica;

La evaluare se pot aplica corectii
1. Lipsa instalatiilor 0,90
2. Lipsa finisajelor 0,75
3. Lipsa anvelopei (inchideri, compartimentari, invelitoare) 0,85
4. Finisaje inferioare 0,90
5. Finisaje superioare 1,15
6. Incadrare in cladire cu risc seismic ridicat* 0,70
7. Stare tehnica foarte buna 1,10
8. Stare tehnica satisfacatoare 0,95
9. Apartamente situate la demisol / subsol 0,70
10. Apartamente situate la mansarda 0,75
11. Apartamente situate in blocuri reabilitate termic 1,05

Exista site-uri notariale actualizate ,cu aplicatii cu care puteti afla preturile "de grila" pentru apartamente, garsoniere, case si terenuri din Bucuresti, conform ghidului privind valorile orientative ale proprietatilor imobiliare ="grila notariala"
Toate valorile orientative ale apartamentelor de bloc sunt exprimate in Euro, in functie de numarul de camere, grad de confort, suprafata utila, anul construirii, stare tehnica, etaj si zona.
Mai exista si ati indici de corectie,respectiv lipsa utilitati apa,energie,gaze,vecinatati cu zone rau famate,apropriere de surse de zgomot=unitati de productie,ateliere,adaposturi ,etc
Multumesc foarte mult pentru ajutor.