avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cu ce suma minima poate o mama sa vanda fiului ei un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cu ce suma minima poate o mama sa vanda fiului ei un apartament de 2 camere in oras?

cu ce suma minima poate o mama sa vanda fiului ei un apartament de 2 camere in oras?
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 13:49, 16 Iulie 2013
Depinde de oras si de localizare.
Apartamentul poate sa fie si donat sau sa ramana prin mostenire.
La notariatul unde veti incheia contractul exista o grila privind determinarea pretului de vanzare-cumpare a apartamentelor.
Pentru determinarea valorii apartamentului este necesară cunoaşterea următoarelor date:

zona in care este situat apartamentului;
etajul la care este situat;
tipul apartamentului (număr de camere, grad de confort);
anul construirii blocului;
starea tehnică;
De esenta vanzarii este pretul, pretul trebuie sa fie sincer real si serios adica nu derizoriu. daca nu se da pret si este fictiv indiferent cat de mare sau mic este acest act este in fapt o donatie.
danacj a scris:

La notariatul unde veti incheia contractul exista o grila privind determinarea pretului de vanzare-cumpare a apartamentelor.
Pentru determinarea valorii apartamentului este necesară cunoaşterea următoarelor date:

zona in care este situat apartamentului;
etajul la care este situat;
tipul apartamentului (număr de camere, grad de confort);
anul construirii blocului;
starea tehnică;


adica pentru fiecare oras exista un alt grilaj de stabilire a sumei minime cu care poate fi vandut un apartament?sau e la fel peste tot?pentru apartamente vechi si fara imbunatatiri
In fiecare oras exista o grila de preturi minimale pentru notari .Eu am gasit informatii pe internet.

Alte discuții în legătură

Evaluare apartamant mela13 mela13 cit valoreaza un apartament in zona Drumul Taberei: -3 camere, parter, construit in 1974? (vezi toată discuția)
Costuri vanzare apartament in familie user1002 user1002 Buna ziua, Ma intereseaza urmatorul scenariu. Parintii mei vor sa treaca apartamentul lor pe numele meu printr-un act de vanzare cumparare. Am dori sa ... (vezi toată discuția)
Taxe notariale grig1953 grig1953 Vreau sa vand un apartament fiului meu cu pretul real de 20000 EURO. Bineinteles valoarea de piata a apartamentului este mult mai mare, dar pretul real cerut ... (vezi toată discuția)