Forum Bani şi Afaceri ... Tedinţe imobiliare pretul imobiliarelor: de unde aflu pretul real la care ...
Discuție deschisă în Tedinţe imobiliare

pretul imobiliarelor: de unde aflu pretul real la care s-a vandut un imobil?

de unde se poate afla pretul real la care s-a vandut sau s-a cumparat un bun imobiliar?
De la parti contractante.:D
mandel, ai pe siteul Uniunii Nationale a Notarilor Publici din Romania lista cu preturile stabilite in urma evaluarii efectuate la modul general de catre uniune. Sunt niste preturi orientative, care nu ar trebui sa difere prea mult de cele tranzactionate
Am zis la modul general, caci valoarea stabilita in urma evaluarii difera in functie de uzura bunului respectiv, de vechimea acestuia si de alte date tehnice

Site-ul este:
[ link extern ] /

PS: precizez inca o data ca nu sunt preturi rezultate in urma unor tranzactii, ci valori estimate de evaluatori profesionisti ;)
ContSters161855, utilizator
Pretul real de tranzactionare al proprietatilor nu se poate afla din ghiduri orientative ci doar de la agentiile imobiliare care au intermediat vanzari , de la partile implicate in tranzactie sau de la notarii care instrumenteaza vanzarile....B-)
MIHAI GRIGORE a scris:

Pretul real de tranzactionare al proprietatilor nu se poate afla din ghiduri orientative ci doar de la agentiile imobiliare care au intermediat vanzari , de la partile implicate in tranzactie sau de la notarii care instrumenteaza vanzarile....B-)

din cate stiu o agentie imobiliara nu poate sa furnizeze pretul la care a vandut un apartament din cauza clauzelor contractuale de confidentialitate. poate cel mult sa dea un pret orientativ
pretul real se poate afla de la partile in cauza (vanzator ori cumparator), dar acesta nu este mereu pretul real de piata

cu siguranta mandel a vrut sa stie pretul real de piata, nu de tranzactionare
pot da si un exemplu, cunosc o vecina care si-a vandut garsoniera cu 15000 euro si a gasit o batrana care vindea un apartament de 2 camere cu 20000 euro (aceeasi zona, la 2 blocuri distanta, acelasi confort), iar un apartament cu 2 camere valora cel putin 30000 euro in zona aceea

pretul real poate fi determinat doar de un evaluator, deoarece trebuie sa se tina cont nu doar de piata ci si de utilitatea bunului, de amplasament, de uzura, de destinatia pentru care va fi folosit etc ;)
ContSters161855, utilizator
d_ilie_cristian a scris:

MIHAI GRIGORE a scris:

Pretul real de tranzactionare al proprietatilor nu se poate afla din ghiduri orientative ci doar de la agentiile imobiliare care au intermediat vanzari , de la partile implicate in tranzactie sau de la notarii care instrumenteaza vanzarile....B-)

din cate stiu o agentie imobiliara nu poate sa furnizeze pretul la care a vandut un apartament din cauza clauzelor contractuale de confidentialitate. poate cel mult sa dea un pret orientativ
pretul real se poate afla de la partile in cauza (vanzator ori cumparator), dar acesta nu este mereu pretul real de piata

cu siguranta mandel a vrut sa stie pretul real de piata, nu de tranzactionare
pot da si un exemplu, cunosc o vecina care si-a vandut garsoniera cu 15000 euro si a gasit o batrana care vindea un apartament de 2 camere cu 20000 euro (aceeasi zona, la 2 blocuri distanta, acelasi confort), iar un apartament cu 2 camere valora cel putin 30000 euro in zona aceea

pretul real poate fi determinat doar de un evaluator, deoarece trebuie sa se tina cont nu doar de piata ci si de utilitatea bunului, de amplasament, de uzura, de destinatia pentru care va fi folosit etc ;)

HAHAHAHAHAHAHAHA!
Mda....habar nu ai! Nu te supara , dar eu sunt evaluator ANEVAR(printre altele) si iti spun eu ca sa bagi la tartacutza - nici un evaluator nu stabileste PRETUL REAL , ci stabileste valoarea acelui bun tinand cont de VALOAREA DE PIATA! Care sunt notiuni cu totul si cu totul diferite! Pret real este pretul la care efectiv s-a efectuat tranzactia.
Iar referitor la ce clauze au agentiile imobiliare in contracte este cu totul si cu totul alta problema! Faptul ca au o clauza nu inseamna ca tu poti demonstra ca ele au incalcat-o ! Si iti dau cel mai simplu exemplu ca sa poti pricepe: CARTEA FUNCIARA! Oricine poate da un telefon si poate afla din contractul de proprietate depus la cartea funciara suma inscrisa in contract! PUNCT!Iar ca sa demonstrezi culpa agentiei trebuie sa ai PROBE!
Altceva?!
B-)