Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Contract companie de telefonie mobila
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Contract companie de telefonie mobila

Buna ziua.Am reinnoit contractul cu Vodafone telefonic.In contract nu se specifica suma cu care trebuie sa-i despagubesc pe cei de la Vodafone in caz ca renunt mai repede la contract.Cum sa procedez fara a fi nevoit sa platesc despagubire în cazul încetarii contractului?
.. În cazul în care Clientul solicită încetarea prezentului contract
înainte de durata minimă, acesta datorează o despăgubire egală cu | 18 |
valoarea prejudiciului cauzat. Prejudiciul cauzat se calculează pornind
de la suma de 150 euro
, durata minimă contractuală și numărul de
luni rămase până la expirarea duratei minime contractuale și/sau
prejudiciul corespunzător calculat potrivit prevederilor din prezentul
Contract pentru fiecare cartelă SIM dezactivată, plătibilă în lei la cursul
oficial de schimb BNR leu/euro de la data emiterii facturii
Ce scrie in contractul meu:
5. Încetarea contractului si suspendarea serviciilor
5.1 Contractul înceteaza la cererea Clientului printr-o notificare adresata în scris catre Vodafone, cu cel puþin 30 de zile înainte de data la
care se doreste încetarea Contractului. Clientul se obliga sa plateasca toate datoriile scadente si o despagubire în cazul încetarii Contractului
înainte de expirarea duratei minime contractuale stabilite în CCP Partea I si TCG.
5.2 Vodafone poate suspenda furnizarea serviciilor sau poate rezilia Contractul în cazul în care Clientul nu îsi respecta obligaþiile privind
plata, a utilizarii abuzive a serviciilor, depasirea limitei de credit sau în alte cazuri stabilite în TCG.
Deci nu am fost informat cu suma care trebuie platita in caz de reziliere.Multumesc
blakbox61, utilizator