Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Buna Ziua - consecinte datorii neachitate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Buna Ziua - consecinte datorii neachitate

Prietenul meu are o prbolema, din cauza traiului bun din frumoasa noastra tara o ajuns cu datorii la stat de 20 000 lei pe care nu le poate achita, afacerea pe care o detine a inchis portile. Problema si intrebarea mea est5e urmatoarea ce ar trebui sa faca? se pot stinge acele datorii? Bunurile firmei vor fi executate? (birou echipamente it etc) in viitoarul apropiat daca va lucra ca si persoana fizica statul ii va pune proprire pe salariu? Astept raspuns. Multumesc anticipat. Stima C.D.
In general, chiar si in tari cu alt trai decat Romania, datoriile contractate trebuie platite la termen.
In caz contrar, mai devreme sau mai tarziu, creditorul Dvs. (ca si el traieste/face afaceri in Romania) este indreptatit sa-si recupereze debitul cf. legilor in vigoare
Altceva am intrebat.Daca va lucra ca si persoana fizica salariata acele datorii pe care le are la firma catre stat se vor retine din acel salariu? Multumesc anticipat.
chichi_csm, utilizator
Da, se poate ajunge la poprire pe eventual salariu, la executare silita, in cazul in care se angajeaza raspunderea administratorului.
Cunoasteti vreun caz sau e doar o parere proprie?
chichi_csm a scris:

Cunoasteti vreun caz sau e doar o parere proprie?

... nici nu va imaginati cat de multe cazuri sunt!!!!!!

... incercati de curiozitate sa participati la o licitatie publica de vanzari imobiliare efectuata de catre un executor judecatoresc...