Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Conducatorul locului de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Conducatorul locului de munca

Buna ziua!
Suntem o firma de servicii proiectare cu 13 angajati, toti cu activitate de birou. Reprezentantul legal al firmei este administratorul.
Partea de SSM este externalizata.
Cine se considera conducatorul locului de munca, cu atributii( obligatia) de a semna fisele de protectia muncii pentru instructajul periodic?
Multumesc!
cessyghe a scris:

conducatorul locului de munca, cu atributii( obligatia) de a semna fisele de protectia muncii pentru instructajul periodic?

Din pacate citatul de mai sus spune multe despre felul care se realizeaza instruirea lucratorilor din firma dumneavoastra.
Obligatia efectuarii (a efectuarii nu doar a semnarii) instruirii la locul de munca si a instruirii periodice revine conducatorul direct al locului de munca,
Daca administratorul nu a desemnat pe nici unul din cei 13 lucratori sa conduca activitate celorlati angajati inseamna ca el este conducatorul locului de munca si in cazul acesta obligatia ii revine administratorului.

NM de aplicare a L 319/2006 modificata aprobate prin HG 1425/2006 cu modificari si completari ulterioare.
ART. 91
(1) Instruirea la locul de munca se face de catre conducatorul direct al locului de munca, in grupe de maximum 20 de persoane.

ART. 96
(1) Instruirea periodica se efectueaza de catre conducatorul locului de munca.

ART. 81
(3) Dupa efectuarea instruirii, fisa de instruire individuala se semneaza de catre lucratorul instruit si de catre persoanele care au efectuat si au verificat instruirea.
inspectorSSM, utilizator
Coducatorul locului de munca este persoana nominalizata prin decizia scrisa a angajatorului, caruia i se stabilesc atributii in acest sens prin fisa de post (in speta, efectuarea instruirii ssm la locul de munca, a instruirii ssm periodice si dupa caz, a instruirii ssm periodice suplimentare).
Daca nu este o persoana nominalizata ca si conducator al locului de munca, activitatea ssm de instruire revine administratorului.