avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare apartament cu doi proprietari fara acordul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare apartament cu doi proprietari fara acordul unuia din ei

Buna ziua , impreuna cu altcineva [ fara niciun grad de rudenie ] detin un apartament , in procente diferite si vreau sa imi recuperez cota parte din el prin vanzarea lui dar celalalt co-proprietar nu vrea sa vanda , ce este de facut , unde trebuie sa ma adresez ? Multumesc
Puteti sa va instrainati cota dvs. parte de proprietate fara a va fi necesar acordul celuilalt coproprietar! Evident, trebuie sa va gasiti si cumparator intr-o astfel de situatie!......
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti solicita iesirea din indiviziune (partaj judiciar), care poate avea loc amiabil (la notar) sau in fata instantei. In urma partajului, daca bunul nu e comod partajabil se atribuie unuia dintre proprietari, cu obligarea acestuia la o sulta catre cel de-al doilea sau vanzarea bunului (prin vanzare directa sau la licitatie publica) si impartirea pretului incasat proportional cu cotele detinute de fiecare.
Amiabil se pare ca nu se poate asadar unde trebuie sa ma adresez , mai exact, in instanta ? Multumesc pentru raspuns
OfeliaTeodorescu a scris:

Puteti solicita iesirea din indiviziune (partaj judiciar), care poate avea loc amiabil (la notar) sau in fata instantei. In urma partajului, daca bunul nu e comod partajabil se atribuie unuia dintre proprietari, cu obligarea acestuia la o sulta catre cel de-al doilea sau vanzarea bunului (prin vanzare directa sau la licitatie publica) si impartirea pretului incasat proportional cu cotele detinute de fiecare.

Imi cer scuze dar nu am inteles cat reprezinta acea sulta tinand cont ca eu am 30 % iar celalalt 70 % dintr-o singura camera [e o garsoniera goala fara lucruri mobile de partajat]. Multumesc
Ultima modificare: Marți, 22 Aprilie 2014
trasorv, utilizator
Fie vindeti cota parte a dvs, asa cum deja v-am scris anterior (dar putin probabil sa gasiti cumparator avand in vedere ca imobilul respectiv este doar o garsoniera), fie puteti actiona in judecata, asa cum v-a recomandat colega avocat; in acest ultim caz, avand in vedere ca aveti doar 30% este putin probabil sa vi se atribuie dvs. garsoniera; in acest caz veti primi o sulta, ce reprezinta (probabil!) 30% din valoarea garsonierei (cea rezultata din raportul de expertiza, daca nu va veti intelege amiabil asupra valorii garsonierei respective!).

Alte discuții în legătură

Coproprietate apartament carlito carlito Sunt coproprietar in cote egale (50%), impreuna cu fosta prietena, a unui apartament de 3 camere in valoare de 70.000 EUR. Eu am mai investit (am facturi pe ... (vezi toată discuția)
Procedura divort amiabil Luminita78 Luminita78 Care este procedura pentru divort amiabil cu copil major? In cazul in care unul dintre parteneri cedeaza totul in favoarea celuilalt, cum are loc partajul? Ce ... (vezi toată discuția)
Partaj apartament alel alel Buna ziua, Am mai multe nelamuriri in ceea ce priveste partajul parintilor mei. Au impreuna un apartament, sunt divortati, iar mama mea locuieste in chirie ... (vezi toată discuția)