Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Procedura divort amiabil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Procedura divort amiabil

Care este procedura pentru divort amiabil cu copil major? In cazul in care unul dintre parteneri cedeaza totul in favoarea celuilalt, cum are loc partajul? Ce taxe trebuie platite pentru definitivarea partajului (casa, bunuri). Ce este stipulat in cererea de partaj? Unde va locui partenerul care cedeaza?
Luminita78 a scris:

Care este procedura pentru divort amiabil cu copil major? In cazul in care unul dintre parteneri cedeaza totul in favoarea celuilalt, cum are loc partajul? Ce taxe trebuie platite pentru definitivarea partajului (casa, bunuri). Ce este stipulat in cererea de partaj? Unde va locui partenerul care cedeaza?

Cererea de divort prin acordul partilor trebuie semnata de catre ambii impricinati.E suficient, asadar, doar un termen de judecata pentru a se lua act de vointa ambelor parti.

Imparteala bunurilor comune poate avea loc fie in timpul desfacerii casatoriei prin divort, daca va fi perfectata o tranzactie , fie dupa ce va fi pronuntata o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila privind desfacererea casatoriei , actiunea fiind disjunsa sau introdusa separat.

Pentru partajarea bunurilor comune este obligatorie plata taxe judiciare de 3% , raportata la bunurile evaluate.
Tranzactia presupune invoiala partilor, instanta de judecata pronuntand o hotarare de expedient.

Copartasul poate renunta la cota -parte din dreptul de prorietate in favoarea dumneavoastra sau in favoare unei terte persoane.

Cred ca va trebui sa se gandeasca unde va locui inainte de a ceda
Buna ziua,
daca sunteti de acord cu solutionarea pe cale amiabila incercati prin procedura medierii, luati legatura cu un mediator.
Mai multe detalii despre procedura medierii gasiti in Legea nr. 192/2006 privind medierea si organijarea profesiei de mediator, modificata si completata prin Legea 370/2009, OG 13/2010 pentru transpunerea Directivei Servicii si prin Legea nr. 202/2010 privind unele masuri pentru accelerarea solutionarii proceselor.
Sedinta de informare cu privire la procedura medierii este, potrivit legii, gratuita.
Stoica Ioana a scris:
Copartasul poate renunta la cota -parte din dreptul de prorietate in favoarea dumneavoastra sau in favoare unei terte persoane.

Pe ce baza se face renuntarea la dreptul de proprietate in favoarea mea sau a unei terte pesoane si ce taxe se percep?
Luminita78, utilizator
In primul rand. divortul pe cale amiabila, cand nu exista copii minori, nu se mai face in fata instantei, ci la primarie/notar (taxa de timbru 5 lei). Partajul se face la notar, conform vointei exprimate de parti (taxa o stabileste notarul). Daca unul din soti renunta la partea sa fizica din bunurile comune, celalalt sot ii va plati o sulta (o suma de bani corespunzatoare valorii bunurilor care i-ar fi revenit din casatorie).