Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Despre pensie conditii speciale
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Despre pensie conditii speciale

Buna seara! Pentru ca nu am reusit sa tin pasul cu nenumaratele schimbari aduse legii pensiilor in ultimii ani, rog specialistii in domeniu prezenti pe acest forum sa-mi spuna daca un instrumentist la instrumente de suflat care implineste 50 de ani in luna iunie a acestui an si are o vechime efectiva de 28 de ani doar in aceasta meserie isi poate depunde dosarul de pensie la implinirea acestei varste. Cum se calculeaza vechimea in aceasta situatie si, implicit, contributia la asigurarile sociale? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri! :bow:
Legea 263/2010

ART. 30
(1) In sensul prezentei legi, locurile de munca in conditii speciale sunt cele din:

f) activitatea artistica desfasurata in profesiile prevazute in anexa nr. 4.

ANEXA Nr. 4

9. Instrumentist la instrumente de suflat

ART. 56
(1) Fac exceptie de la prevederile art. 55 alin. (1) lit. b) persoanele care au realizat un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani in locurile de munca prevazute la art. 30 alin. (1) lit. a) si f).

b) 15 ani, pentru cele prevazute la art. 30 alin. (1) lit. f).

-Daca are 20 de ani realizati in conditiile art.30 lit.f)respectiv anexa nr.4 punct.9 se poate pensiona la limita de varsta la 50 de ani(65-15).
Va multumesc!