avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot sa ies la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot sa ies la pensie?

Buna ziua,
Sunt nascuta pe 07.01.1975 si lucrez ca balerina la Teatrul "Toma Caragiu" Ploiesti din 1.03.1994. Vreau sa stiu daca la implinirea varstei de 40 de ani ma pot pensiona, avand 20 de ani si 10 luni lucrati in acelasi loc de munca.
Mai este valabil faptul ca varsta minima de pensionare a balerinilor este 40 ani pentru femei si 45 ani pentru barbati, cu minim 20 ani vechime?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:02, 12 Ianuarie 2013
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 30
(1) In sensul prezentei legi, locurile de munca in conditii speciale sunt cele din:
...
f) activitatea artistica desfasurata in profesiile prevazute in anexa nr. 4.

ANEXA 4
LISTA
cuprinzand profesiile din activitatea artistica ale caror locuri de munca se incadreaza
in conditii speciale


1. Balerin
2. Dansator
3. Acrobat
4. Jongler
5. Clovn
6. Calaret de circ
7. Dresor de animale salbatice
8. Solist vocal de opera si de opereta
9. Instrumentist la instrumente de suflat
10. Cascador

Art. 55
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare, dupa cum urmeaza:
...
b) conform tabelului nr. 2, in situatia persoanelor care au realizat stagii de cotizare in locurile de munca incadrate in alte conditii de munca prevazute la art. 29 alin. (2) si in conditii speciale prevazute la art. 30 alin. (1);

Tabelul nr. 2

Stagiul de cotizare Reducerea varstei standard de pensionare cu:
realizat in conditii Ani Luni
speciale
(ani impliniti)
...
18 9 —
19 9 6
20 10 —
21 10 6
22 11 —
...


Art. 56
(1) Fac exceptie de la prevederile art. 55 alin. (1) lit. b) persoanele care au realizat un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani in locurile de munca prevazute la art. 30 alin. (1) lit. a) si f).

(2) Pentru persoanele prevazute la alin. (1), reducerea varstei standard de pensionare este de:
a) 20 de ani, pentru cele prevazute la art. 30 alin. (1) lit. a);
b) 15 ani, pentru cele prevazute la art. 30 alin. (1) lit. f).

(3) Varsta standard de pensionare redusa potrivit prevederilor alin. (2) lit. a) nu poate fi mai mica de 45 de ani.

(4) Varsta standard de pensionare redusa potrivit alin. (2) lit. b) nu poate fi mai mica de 50 de ani, cu exceptia balerinilor si acrobatilor pentru care varsta de pensionare nu poate fi mai mica de 40 de ani pentru femei si 45 de ani pentru barbati.

(5) Stagiul complet de cotizare pentru persoanele prevazute la alin. (1) este de 30 de ani.


2. - Fiind nascuta in ianuarie 1975 varsta standard de pensionare este de 63 de ani.
- Conform art.56 (1), lit.b), reducerea varstei standard de pensionare este de 15 ani, adica va puteti pensiona pentru limita de varsta la 48 de ani.
Ultima modificare: Vineri, 11 Ianuarie 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Buna ziua,

Ma scuzati dar daca

Art. 56
(1) Fac exceptie de la prevederile art. 55 alin. (1) lit. b) persoanele care au realizat un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani in locurile de munca prevazute la art. 30 alin. (1) lit. a) si f).


" (4) Varsta standard de pensionare redusa potrivit alin. (2) lit. b) nu poate fi mai mica de 50 de ani, cu exceptia balerinilor si acrobatilor pentru care varsta de pensionare nu poate fi mai mica de 40 de ani pentru femei si 45 de ani pentru barbati.



Inseamna ca art.56 (1), lit.b), reducerea varstei standard de pensionare este de 15 ani, contrazice cele de mai sus.

Eu si colegii mei, am inteles ca daca am cotizat cel putin 20 de ani, in cazul meu se vor face chiar 20 ani si 10 luni, la implinirea vrstei de 40 de ani pot sa ies la pensie pentru limita de varsta.


1. - Pentru balerinii care au cel putin 20 de ani lucrati in conditii speciale de munca (asa cum este cazul dvs.) nu se aplica reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani ci cu 15 ani.
- Prin aceasta reducere varsta de pensionare nu poate fi mai mica de 40 de ani la femeile balerine si mai mica de 45 de ani la barbatii balerini.

2. Daca tot nu ati inteles mergeti la Casa de Pensii de care apartineti sau dati un e-mail si puneti intrebarea si o sa primiti raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii de pensionare balerina 1adriano 1adriano As dorii sa să știu care sunt condițiile actuale sau cele din legea pensiilor ce se afla iar în parlament. Ce vârstă și câtă vechime trebuie să aibă ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare a balerinilor conform noii legi a pensiilor mateilivia1968 mateilivia1968 Buna seara,ma numesc Matei Livia si sunt balerin dansator la ansamblul Banatul din Timisoara,am o vechime de 20 de ani in domeniu si tot atatia de grupa 1.Dupa ... (vezi toată discuția)
Stagiul complet de cotizare mateiiancu mateiiancu am lucrat 29 de ani in conditii speciale , art .30 al .1 activitati in anexele 2si 3 ,care este stagiul complet de cotizare ,mai precis la cat se imparte ... (vezi toată discuția)