avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intoarcere munca dupa concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intoarcere munca dupa concediu crestere copil

Buna ziua. Daca fetita mea implineste 2 ani in 15 iunie a.c, cand ma intorc la munca? In 14, 15 sau 16 mai? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:18, 3 Mai 2014
In data de 16 mai 2014 trebuie sa va intoarceti la munca.
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 16
(1) Dreptul la indemnizațiile prevăzute la art.2 alin.(1), respectiv la art. 5 și art. 9 alin.(4) și (5) încetează cu ziua următoare celei în care:

a) copilul a implinit varsta de un an sau, dupa caz, 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
...

2. - Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) atunci veti primi indemnizatie pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 1 an si 11 luni.
- Pe data de 16 mai puteti sa reluati activitatea.

3. Daca tatal nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC atunci beneficiati dvs. de indemnizatie pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 2 ani.
- In acest caz reluati activitatea pe 16 iunie.
Va multumesc, un weekend minunat!
Tatal a depus o instiintare deja, conform careia nu doreste sa stea o luna in concediu. In acest caz, ma voi intoarce in 16 mai, nu?
tudorvaleriu a scris:

1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 16
(1) Dreptul la indemnizațiile prevăzute la art.2 alin.(1), respectiv la art. 5 și art. 9 alin.(4) și (5) încetează cu ziua următoare celei în care:

a) copilul a implinit varsta de un an sau, dupa caz, 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
...

2. - Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) atunci veti primi indemnizatie pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 1 an si 11 luni.
- Pe data de 16 mai puteti sa reluati activitatea.

3. Daca tatal nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC atunci beneficiati dvs. de indemnizatie pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 2 ani.
- In acest caz reluati activitatea pe 16 iunie.



-

Tatal a depus o instiintare deja, conform careia nu doreste sa stea o luna in concediu. In acest caz, ma voi intoarce in 16 mai, nu? Iar ultima indemnizatie o voi primi in mai sau iunie?


Alte discuții în legătură

Intoarcere la locul de munca dupa concediu crestere copil Daliborka Daliborka Buna ziua, va rog ma puteti ajuta: copilul implineste varsta de 2 ani pe 9 iulie, mama se va intoarce la job pe cel tarziu pe 10 iunie sau trebuie neaparat ... (vezi toată discuția)
Ccc o luna pentru tata evelina_lav25 evelina_lav25 Buna ziua.Eu imi termin ccc in 2 luni si ma intorc la servici si am inteles ca ultima luna trebuia sa stea tatal in concediu crestere copil.Problema este ca ... (vezi toată discuția)
Ccc obligatoriu pentru tata o luna ramiha ramiha Buna ziua, am si eu nevoie de un raspuns din partea dvs. Dupa nastere vreau sa intru in CCC pentru an. Am inteles ca pentru copiii nascuti dupa 1 martie ... (vezi toată discuția)