Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intoarcere munca dupa concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intoarcere munca dupa concediu crestere copil

Buna ziua. Daca fetita mea implineste 2 ani in 15 iunie a.c, cand ma intorc la munca? In 14, 15 sau 16 mai? Multumesc
In data de 16 mai 2014 trebuie sa va intoarceti la munca.
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 16
(1) Dreptul la indemnizațiile prevăzute la art.2 alin.(1), respectiv la art. 5 și art. 9 alin.(4) și (5) încetează cu ziua următoare celei în care:

a) copilul a implinit varsta de un an sau, dupa caz, 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap;

2. - Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) atunci veti primi indemnizatie pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 1 an si 11 luni.
- Pe data de 16 mai puteti sa reluati activitatea.

3. Daca tatal nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC atunci beneficiati dvs. de indemnizatie pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 2 ani.
- In acest caz reluati activitatea pe 16 iunie.
Va multumesc, un weekend minunat!
Tatal a depus o instiintare deja, conform careia nu doreste sa stea o luna in concediu. In acest caz, ma voi intoarce in 16 mai, nu?
tudorvaleriu a scris:

1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 16
(1) Dreptul la indemnizațiile prevăzute la art.2 alin.(1), respectiv la art. 5 și art. 9 alin.(4) și (5) încetează cu ziua următoare celei în care:

a) copilul a implinit varsta de un an sau, dupa caz, 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap;

2. - Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) atunci veti primi indemnizatie pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 1 an si 11 luni.
- Pe data de 16 mai puteti sa reluati activitatea.

3. Daca tatal nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC atunci beneficiati dvs. de indemnizatie pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 2 ani.
- In acest caz reluati activitatea pe 16 iunie.

-

Tatal a depus o instiintare deja, conform careia nu doreste sa stea o luna in concediu. In acest caz, ma voi intoarce in 16 mai, nu? Iar ultima indemnizatie o voi primi in mai sau iunie?