Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Efectele renuntarii la succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Efectele renuntarii la succesiune

Buna seara! Rog ajutorul dvs. in urmatoarea problema:
Un frate (x) si o sora(y) doresc sa dezbata succesiunea de pe urma parintilor lor, pe cale judecatoreasca. Fratele x da o declaratie notariala de renuntare la succesiunea parintilor lor , pentru ca sora-y sa ramana mostenitoarea averii defunctilor parinti.
In acelasi timp, cei doi frati si o matusa ( sora tatalui) doresc sa dezbata succesiunea de pe urma bunicilor, respectiv parintilor. Sora si matusa dau declaratii notariale de renuntare la mostenirea bunicilor, respectiv parintilor, pentru ca fratele x sa mosteneasca averea bunicilor.
1. In aceasta situatie fratele x renuntand expres la mostenirea parintilor sai , mai are calitate sa vina la mostenirea bunicilor sai?
2. Sora care a renuntat la mostenirea bunicilor, mai are calitate sa vina la mostenirea parintilor sa?
Va multumesc!
cam greu de explicat dar sunt doua categorii de bunuri: cele ale parintilor facute din timpul vietii si casatoriei lor si bunurile facute de bunici in timpul vietii si casatoriei lor. la mostenirea bunicilor este o problema fiindca in locul copilului = parintele defunct vine la mostenire nepotul respectiv fiul/fiica parintelui defunct.
Parintii celor 2 frati nu au avut decat un apartament dobandit in timpul casatoriei. Bunicii insa au avut atat imobile constructii cat si terenuri...