avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am dreptul la mostenire si daca da la ce cota?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am dreptul la mostenire si daca da la ce cota?

Buna ziua,

In urma decesului matusii mele (sora tatalui) pot avea drept la mostenire si daca da, la ce cota ?

Mentionez ca pe linie directa nu are mostenitori, adica a fost necasatorita si fara copii.
Mai traieste doar o sora a matusii mele, ceilalti frati si surori decedati, au insa copii, adica veri cu mine.

Multumesc anticipat pentru raspuns
Cel mai recent răspuns: DerLehrer , utilizator 16:59, 3 Iunie 2020
Cota dvs depinde de numarul celorlalti mostenitori si de optiunea acestora (daca accepta sau renunta).
Legal, mostenitori sunt:
- sora in viata
- fratii/surorile care au decedat dupa matusa (ulterior fiind necesara dezbaterea succesiunilor si dupa acestia)
- nepotii de la fratii si surorile care au decedat inaintea matusii.

Daca matusa a lasat un testament unei alte persoane, mostenitorii de mai sus, nu vor dobandi nimic.
Intreaga masa succesorala va reveni legatarului.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da.
La moștenire vine sora în viață a defunctei și nepoții de frați și surori predecedați. Aceștia din urmă vor culege parte din moștenire ce s-ar fi cuvenit părintelui lor (frate/sora cu defuncta) dacă ei ar mai fi trăit.
Multumesc pentru ajutor. Banuiesc ca nepotii mostenesc aceeasi cota ca parintele, daca ar fi trait.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da. Este așa numita împărțire pe tulpină (și pe ramuri) în cazul moștenirii prin reprezentare.

Să zicem că defuncta a avut 3 frați și surori (nu ne-ați spus câți au fost) x,y,z.
X este în viață. X primește 1/3
Y este predecedat și are un copil. Copilul lui Y primește 1/3
Z este predecedat și are doi copii. Copiii lui Z primesc împreună 1/3 (1/6 fiecare).

Ultima modificare: Miercuri, 3 Iunie 2020
romascanu, moderator
Asta doar in cazul fraților predecedati.
In cazul celor postdecedati, vorbim de retransmitere.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Iunie 2020
raluk0207, utilizator

Alte discuții în legătură

Succesiune IOANBIRLEA IOANBIRLEA Buna ziua, as dori sa pun o intrebare legata de o succesiune dupa o persoana decedata care are in viata urmatoarele rudenii: o sora, si nepoti din 2 ramuri ... (vezi toată discuția)
Cote succesorale Crinel Crinel In 2010 decedeaza o persoana fara a avea descendenti. Singurele rude in viata sunt 5 frati si 5 nepoti, fiii celui de-al saselea frate decedat in 2002. Cine ... (vezi toată discuția)
Drept la mostenire laviniaruth laviniaruth cine are drept la mostenire după o decedata care nu a avut familie, copii. Are doar un frate de tata si 3 nepoti de la doi frati buni(unul are 2 baieti si ... (vezi toată discuția)