Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Declaratiile 230
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Declaratiile 230

Buna seara

Am incercat sa depun, la Administratia financiara, declaratia 230, completata de persoanele ce si-au dat acordul pentru completarea ei. Bineinteles ca acolo nu mi-au fost primite deoarece semnatarii erau si din alte judete, decat cel unde le depuneam. Va rog sa imi spuneti daca declaratia 230 trebuie depusa la Administratia financiara din judetul de unde este semnatarul sau se pot depune intr-un singur judet, iar Administratia financiara regularizeaza situati?
Multumesc
Formularul 230 se depune la registratura administratiei financiare din localitatea unde persoana in cauza isi are adresa pe buletin. Se pot trimite si prin posta cu confirmare de primire dar nu lasati pana in ultimul moment pentru ca nu puteti stii cate zile face scrisoarea pana la destinatie si se ia in calcul data inregistrarii ca fiind data cand primesc ei plicul.
Data depunerii formularului este data înregistrării acestuia la organul fiscal sau data
depunerii la poştă, după caz.
Data la care se inregistreaza la finante.
Ma refeream ca nu se ia in calcul cand ajung plicurile la Administratia Financiara , ci data depunerii la posta. Daca termenul de depunere a Declaratiei 230 este 25 mai (daca ar fi lucratoare anul asta) si data depunerii formularului = data depunerii la posta, le poate expedia inclusiv in data de 25 mai.
ANDA CRETU, Contabil
Pentru anul acesta, pentru ca 25 e nelucratoare, se accepta si ziua de 26 valabila.
Din instructiunile de completare a formularului 230 (dar e bine daca puteti sa urmati sfatul de mai sus):
3. Formularul se depune în format hârtie, direct la registratura organului fiscal sau la
oficiul poştal, prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire.
Data depunerii formularului este data înregistrării acestuia la organul fiscal sau data
depunerii la poştă, după caz.
[ link extern ]
george-neagu, moderator