Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Impartire bani divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Impartire bani divort

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez pt ca sotul sa nu-mi ia banii la divort. Situatia este urmatoarea:
- salariul meu este cel putin dublu fata de al lui;
- eu am depozite - inainte de nunta aveam 40.000 lei, dupa nunta am primit de la parintii mei 30.000 lei;
- el are credit pe 20 ani luat inainte cu 6 ani de nunta noastra, in sold acum 25.000 euro;
- in acest moment avem un credit luat impreuna pentru apartament de 170.000 lei;
- banii sunt la comun, eu am contribuit inca inainte de nunta la plata creditului pe care il are el; eu mi-am platit singura toate, n-am niciun cadou de la el;
- banii din nunta - 30.000 lei.
Intrebarile mele sunt:
1. cu cati bani raman eu dupa divort;
2. la cine ramane copilul;
3. cine plateste pensie alimentara - doar pentru ca eu am salariul mai mare, trebuie sa-l intretin eu pe sot?
4. cum se impart banii din nunta? Jumatate/jumatate sau se calculeaza pe fiecare invitat in parte?
5. Ma gandesc ca bunurile cu care am venit eu inainte de nunta raman sigur la mine (am facturi pentru ele), cele cumparate dupa nunta se impart in mod egal?
Va multumesc.
O zi buna.
Bunurile si banii avuti inainte de casatorie sunt ai dvs proprii.

Datoria sotului dinainte de casatorie este datoria lui proprie. Puteti pretinde cu titlu de creanta suma pe care ati platit-o dvs - in timpul casatoriei - pt creditul personal al sotului.

Banii rezultati in urma nuntii sunt bani comuni si se vor imparti in cote de 50-50.

Ceea ce ati dobandit dupa data casatoriei sunt bunuri comune, cota parte a fiiecaruia stabilindu-se in functiie de contributia efectiva a fiecaruia dintre soti.

Creditul din timpul casatoriei este pasiv comun si tb impartit si el intre soti.

Autoritatea parinteasca va fi una comuna, urmand ca dvs impreuna cu sotul sau instanta sa decida care va fi locuinta copilului..
intai divortati pe urma faceti partajul. desigur , daca va intelegeti puteti face si divortul si partajul la notar.

1.Bunuirle dobandite in timpul castaoriei sunt prezumate a fi bunuri comune. va trebui sa demonstrati ca nu este asa in proces.

2. la parintele care solicita si se probeaza ca este in interesul copilului.in general la mama.
3.parintele necustodian la care nu are domiciliu copilul plateste pensia. Nu aveti obligatia sa intretineti sotul
4. se prezuma bun din casatorie.
5.da

Va multumesc.
Sfatul meu este sa consultati un avocat care sa va poata explica exact ce posibilitati aveti, avantaje si dezavantaje.

Cel mai convenabil ar fi sa ajungeti la un acord notarial pt ca in instanta un astfel de dosar este foarte costisitor.
Dar banii pe care mi i-au dat parintii dupa nunta se impart? Nu mi se pare corect, este vorba de o casa a parintilor mei pe care au vandut-o. Sa inteleg ca daca apucau sa-mi dea banii inainte de nunta (doar cu 3-4 luni inainte), ramaneau ai mei in totalitate?