Forum Discuţii juridice Executare silită Banca si executorul mi-au distrus viata!
Discuție deschisă în Executare silită

Banca si executorul mi-au distrus viata!

Buna ziua,
Am sa incerc sa fiu foarte concret si cat mai scurt posibil;

In anul 2008, am semnat pt un card de credit in valoare de 10.000 lei.

Am platit cca 2 ani de zile, o suma infima. La banca respectiva mai aveam un credit de nevoi personale la care plateam 1000lei lunar.

In 2010, mi-a scazut salariul drastic, la 700 lei (functionar public), si prin urmare am tot incercat sa ajung la o intelegere cu banca, evident ca nu s-a putut.
Prin urmare, am ramas aproximativ un an de zile, fara rate platite.

Pam! O treime din salariu, executata! In regula... Problemele mele sunt urmatoarele:
- 2008, 2009, am platit, 2010 nu, 2011, 2012, 2013, 2014 am platit, si inca platesc. De mentionat: creditul de nevoi personale l-am terminat de la inceputul anului 2013, ca executarea este de 800lei si daca sunt un matematician bun, va confesez ca numai pentru acel card de credit am platit 40.000 lei !!!
- La acest card de credit, CICA, am intarzieri de pesteeeeeeee 1500 zile ?!?!
- Cand credeam ca termin, executorul nu ma suna, nu mail, nu nimic, si aflu ca si-a oprit onorariile personale, din rata mea la banca !!! 3200 lei sunt la el in buzunar, iar eu NICI MACAR NU am terminat cu ratele, prin urmare o sa am iara penalizari ?!?!

Intrebarile mele concrete:
**Ce este de facut in privinta executorului, care s-a atins de banii mei fara instiintarea si aprobarea mea, fara justificari, de ce atat si etc?!
**Ce este de facut in privinta bancii, care mai mult ca posibil, A UITAT sa transfere banii din contul curent, in contul cu datorii , prin urmare ca eu sa peste 4 ANI INTARZIERI !!!
**La cine sa apelez? Avocat? ANPC?

Va multumesc frumos... ajutati un nevoias, fara pile, fara relatii, fara nimic...
M. Ovidiu
Apelati la un avocat care sa faca contestatie la executare avand in vedere onorariul executorului disproportionat fata de munca prestata in executare + restituirea penalitatilor de intarziere intrucat banca nu a virat banii in contul corespunzator si a perceput acele penalitati in mod abuziv.
In principiu datoriile trebuie platite, dar daca nu aveti nimic pe numele dumneavoastra (casa, masina, teren) si banca si cu executorul va jupoaie, decat sa lucrati si sa nu primiti mai nimic, mai bine va angajati la negru si nu mai platiti nimic. (daca puteti) Dupa 3 ani de la ultima actiune de recuperare datoria se prescrie.
MateiOvidiu a scris:

**Ce este de facut in privinta bancii, care mai mult ca posibil, A UITAT sa transfere banii din contul curent, in contul cu datorii , prin urmare ca eu sa peste 4 ANI INTARZIERI !!!

Totusi, in tot acest timp nu ati verificat niciodata unde si daca se transfera banii ??
Oare un drum pana la banca pentru a cere lamuriri nu ar fi mai util ? Apoi veti putea hotara calea de urmat, mai ales ca daca este culpa bancii (asa cum sugerati), asta nu se poate stinge decat cu compensatii sau cel putin explicatii ale dansilor. Deci eu va recomand sa aveti o discutie lamuritoare.
MateiOvidiu a scris:

**Ce este de facut in privinta bancii, care mai mult ca posibil, A UITAT sa transfere banii din contul curent, in contul cu datorii , prin urmare ca eu sa peste 4 ANI INTARZIERI !!!

Totusi, in tot acest timp nu ati verificat niciodata unde si daca se transfera banii ??
Oare un drum pana la banca pentru a cere lamuriri nu ar fi mai util ? Apoi veti putea hotara calea de urmat, mai ales ca daca este culpa bancii (asa cum sugerati), asta nu se poate stinge decat cu compensatii sau cel putin explicatii ale dansilor. Deci eu va recomand sa aveti o discutie lamuritoare.

Da, sunt si eu de parere cu dvs Sganarelle:

1. M- as duce la banca - pentru a cere explicatii, si as depune si o cerere scrisa prin care sa mi ofere raspunsul in scris la problema mea
2. M -as duce la executor - pentru a cere explicatii, si as depune si o cerere scrisa prin care sa mi ofere raspunsul in scris la problema mea

Dupa primirea raspunsurilor, daca nu se rezolva problema sau nu sunt multumita de raspuns, ma pregatesc sa i dau in judecata(contestatie la executare).

La un debit de 10000 lei - sa platesti 40 000 si sa mai ai si datorii e strigator la cer!
Sigur, sigur! sunt aplicate dobanzi abuzive, penalitati abuzive si clauze care duc la marirea debitului, care nu pot fi rezolvate decat in instanta.

Nemernicii astia chiar distrug vieti! Depinde de capacitatea oamenilor de a- si stapani Emotiile - eu chiar am ajuns la psihiatru!

Nu va fie TEAMA si TRECETI la treaba! Veti avea castig de cauza si parca vad ca banca va trebuie sa va returneze niste banuti!

Ei sunt obligati sa va dea EXPLICATII! cereti le in scris lucrul acesta!

O zi buna,

ancut75, utilizator