Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Reesalonare ajutor de nastere
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Reesalonare ajutor de nastere

1. Un cadru didactic obtine o sentinta favorabila referitoare la acordarea ajutorului de nastere.
2. Codul fiscal prevede: ART. 55 Definirea veniturilor din salarii:
'(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:a) (...) ajutoarele pentru naştere.
Dupa parerea mea ajutorul de nastere;
1. Nu este impozabil;
2. Nu este supus 'legilor referitoare la reesaloanare- 5% in primul an , 10% in anul nr. 2 etc.
Este corect?

Este corect. Ajutoarele nu sunt drepturi de natura salariala, deci drepturile banesti rezultate din titlurile executorii avand ca obiect acordarea sumelor de bani de alta natura decat cele salariale nu intra sub incidenta legislatiei privind reesalonarea.
mai ramane problema impozitarii....
Radamante, utilizator
Pai nu este o problema, doar legea zice ca nu se impoziteaza.
Au dorit sa ma "lamuresca ":
1. Ajutorul de nastere e drept salarial deoarece este achitat din....fondul de salarii;
2. Trebuie impozitat pentru ca e mai jos o liniuta in Codul Fiscal care....pur si simplu nu exista:))
Nu stapanesc contabilitatea, dar parca e platit din contul "alte cheltuieli".