Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Retur marfa
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Retur marfa

As vrea sa stiu care sunt prevederile legale pt retur marfa client pers fizica. La cat timp de la achizitioanarea produsului, clientul poate solicita retur marfa? (stiu doar de comertul online, ca returul se poate face in termen de 10 zile de la achizitionare). Iar pt cazul in care clientul nu mentioneaza un motiv anume(o lipsa de conformitate), ci pur si simplu nu mai doreste produsul respectiv, vanzatorul mai este obligat sa accepte returul de marfa? Multumesc mult!
La comertul online, se poate returna produsul in 10 zile, fara a fi necesara nicio nemultumire din partea clientului, pur si simplu ca nu ii place.
Pentru orice alt tip de comert, trebuie sa se constate o incalcare a garantiei oferita produsului, o lipsa de conformitate, pentru a putea fi returnat.
Vanzatorul trebuie sa repare produsul intr-un termen rezonabil. Daca nu poate sa il repare, sa il inlocuiasca cu un alt produs. Daca nu poate nici asta, sa returneze banii.

Sper ca v-am lamurit.
O zi buna!
Gasiti raspunsul in Legea nr. 449/2003 - republicata, privind vanzarea produselor si garantiile asociate acestora