avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Contestatie Decizia de impunere/Titlu executoriu?
Discuție deschisă în Executare silită

Contestatie Decizia de impunere/Titlu executoriu?

Buna seara.
Va rog daca poate cineva sa imi spuna de ce trebuie atacat si Titlul executoriu si Decizia de impunere?
Titlul executoriu nu este o consecinta a Deciziei de impunere?
Eu, spre exemplu, am contestat Decizia de impunere conform art 205 CPF, iar Titlul executoriu l-am contestat sub aspectul nerespectarii art 141 alin 4 si art 145 alin 2 CPF.
Instanta, insa a hotarat ca Titlul executoriu, fiind titlu de creanta poate fi contestat doar prin art 205 alin 1 CPF, iar de acest drept am uzat in actiunea impotriva Deciziei de impunere.
Ma poate lamuri cineva?
Cand se contesta Titlul executoriu si nu se contesta si Decizia de impunere, spre exemplu?
Cel mai recent răspuns: mioara2012 , utilizator 10:53, 2 Iunie 2014
una e contestatia la executare ..si care vizeaza actele de executare
alta e contenciosul fiscal care vizeaza un act administrativ si urmeaza procedura contenciosului :)
Eu am contestat actul de executare sub aspectul nerespectarii art 141 si 145 CPF. Deci, m-am referit la faptul ca titlul executoriu nu cuprindea numele, prenumele contribuabilului si CUI-ul acestuia ci erau ale persoanei fizice, in calitate de reprezentant al contribuabilului.
Apelul insa a fost respins, intrucat instanta a apreciat ca titlu de creanta poate fi contestat doar prin art 205 alin 1 CPF, iar de acest drept am uzat in actiunea impotriva Deciziei de impunere.
Deci, nu inteleg unde am gresit. Nu trebuia sa contest titlu executoriu din prisma nerespectarii acestui art.?
Chiar nu are nimeni nici o opinie?
mioara2012 a scris:

Eu am contestat actul de executare sub aspectul nerespectarii art 141 si 145 CPF. Deci, m-am referit la faptul ca titlul executoriu nu cuprindea numele, prenumele contribuabilului si CUI-ul acestuia ci erau ale persoanei fizice, in calitate de reprezentant al contribuabilului.
Apelul insa a fost respins, intrucat instanta a apreciat ca titlu de creanta poate fi contestat doar prin art 205 alin 1 CPF, iar de acest drept am uzat in actiunea impotriva Deciziei de impunere.
Deci, nu inteleg unde am gresit. Nu trebuia sa contest titlu executoriu din prisma nerespectarii acestui art.?




dupa parerea mea ar fi trebuit sa exercitati procedura prealabila prevazuta de contenciosul admnistrativ

firesc era, daca asa si faceati, emitentul sa anuleze impunerea si sa emita alata

dispozitiile speciale au prioritate fata de dispozitiile comune...si fiind vorba de o ierarhizare a normelor dupa parerea mea ar fi trebuit sa apelati la o persoana specializata

Am respectat procedura prealabila, insa fiind vorba despre o intreprindere individuala mi s-a raspuns ca persoana fizica raspunde cu patrimoniul de afectatiune si in completare cu intreg patrimoniul pentru intreprinderea individuala.
Ce nu inteleg este de ce nu se ia in calcul, in instanta, nerespectarea art 141 CF la emiterea titlului executoriu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare executare act administrativ fiscal Ovidiu Pop Ovidiu Pop buna ziua sunt in perioada unui control fiscal si astept din clipa in clipa sa mi se emita decizia de impunere prin care statul ma va obliga la o suma foarte ... (vezi toată discuția)
Creante bugetare sca baloisibaloi sca baloisibaloi In anul 2005 se efectuiaza un control de fond in urma caruia se dispune plata unor creante catre bugetul de stat. In urma acestui act de control se emite ... (vezi toată discuția)
Decizie - agentia pt prestatii sociale adrin adrin Ce natura juridica are Decizia prin care Agentia pt Prestatii Sociale a Municipiului Bucuresti constituie DEBIT o suma platitia necuvenit cu titlul de ... (vezi toată discuția)