Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... taxa regularizare autorizatie constructie si timbru de ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

taxa regularizare autorizatie constructie si timbru de arhitectura

As dorii sa stiu ce procentaj se aplica pentru calcularea taxei de regularizare autorizatie constructie pentru locuinta (aceasta fiind prima locuinta a proprietarului) si ce procentaj se aplica pentru locuinta sezoniera (a doua locuinta a proprietarului). Am inteles ca procentele sunt 1% si respectiv 0.5% din valoarea finala a constructiei, dar nu stiu pt ce locuinta se atribuie fiecareprocentaj. Si inca ceva, pentru regularizarea taxei de timbru de arhitectura se aplica acelasi procentaj ca la taxa de regularizare autorizatie constructie?
Multumesc!
TAXA PENTRU EMITEREA AUTORIZATIEI DE CONSTRUIRE, calculata conform legislatiei privind impozitele si taxele locale si care este de:
- 1% din valoarea devizului general - cheltuieli aferente investitiei de baza C+I pentru lucrarile de constructii altele decat locuintele (vezi Capitolul 7 - Anexa 04, - Cheltuieli pentru investitia de baza, subcapitolul 4.1 - Constructii si instalatii sau Anexa 05, capitolul I - valoarea lucrarilor de constructii si instalatii C+I);
- 0,5 % din valoarea C+I din devizul general pentru constructiile de locuit.
In cazul constructiilor cu functiuni mixte care includ si spatii de locuit taxa se va calcula proportional, corespunzator ponderii functiunii de locuit din totalul suprafetei desfasurate totale.
Valoarea lucrarilor de construire declarata in cererea de autorizatie nu poate fi mai mica decat valoarea fiscala a constructiei raportata la suprafata construita desfasurata.

TIMBRUL ARHITECTURII este în valoare de 0,5 0/00 din valoarea investiţiei, indiferent de beneficiarul sau de destinaţia acestuia. Timbrul arhitecturii se adaugă la valoarea investiţiei şi se achită odată cu taxa pentru autorizaţia de construire. Timbrul arhitecturii se percepe pentru toate investiţiile efectuate pe baza proiectelor elaborate de arhitecţi sau conductori arhitecţi, în limitele competenţelor pe care aceştia le au prin lege şi pentru a căror realizare este necesară, potrivit legii, autorizaţia de construire – pct. 1 din Anexa nr. 7 : TIMBRUL ARHITECTURII, din Ordinul 2823/2003, publicat în MOF 873 din 9 dec. 2003.
legalmgm, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~