Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Greseala reactivare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Greseala reactivare CIM

Buna ziua, va rog sa ma ajutati/indrumati intr-o problema.
Am avut un angajat care a plecat in somaj in 2013, dupa cateva luni s-a reintors in firma mai exact in ianuarie 2014. Eu am facut 2 greseli.
1. Nu am facut un contract de munca nou, ci am facut reactivare la contractul existent (ceea ce nu e prea corect, pentru ca reactivarea se face doar in baza unei H.J.)
2. Am facut greseala sa nu il mai prin nici in contabilitate (state de plata/declaratie 112).

Cum pot rezolva aceasta situatie acum, legal, fara sa fiu pasibil de vreo amenda :).
1. Nu prea aveti ce sa faceti , decat sa recorectati greselile facute .

2. Pasibil de amenda, puteti fi in cazul unui control al ITM-ului.

3. Incetati c.i.m. vechi, dupa care incheiati un nou c.i.m. pe care il transmiteti in REVISAL.
Buna seara, multumesc pentru raspuns, dar as mai dori o completare:

Cum as putea repara greseala?
1. sa incetez CIM chiar din data in care l-am reactivat, tot atunci sa fac un alt contract si sa transmit in revisal, dupa care sa fac declaratii (d112) rectificative si sa platesc din urma, (dar asta nu ar insemna sa fac angajare din urma -ceea ce nu prea este permis?) SAU
2. sa incetez acel CIM la data la care l-am reactivat, si sa fac un alt CIM incepand cu o data mai actuala, 1 iunie 2014 spre exemplu. (in cazul asta pierde angajatul vechimea <acele luni> dar nu mai trebuie sa refac declaratiile din urma) ?

referitor la punctul 2 din raspunsul dvs, cam pentru ce m-ar putea penaliza si cam cat ar fi amenda?

Multumesc
Ambele variante postate de dvs pot fi puse in practica.

Legea sanctioneaza netrasmiterea in termen a revisal-ului.
HG 500/2011:
Art. 9
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte savarsite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
a) netransmiterea registrului cu elementele contractului individual de munca prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a)—g), cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza;
.......
c) necompletarea elementelor contractului individual de munca conform art. 3, respectiv netransmiterea registrului in termenele prevazute la art. 4;
......
(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) cea prevazuta la lit. a), cu amenda de 10.000 lei pentru fiecare persoana primita la munca fara transmiterea la inspectoratul teritorial de munca a registrului completat cu toate elementele contractului individual de munca, fara ca amenda totala cumulata sa depaseasca suma de 50.000 lei;
b) cele prevazute la lit. b)—c), cu amenda de la 5.000 lei la 8.000 lei;
Multumesc.