Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii revisal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

revisal

Buna ziua!
Care sunt consecintele in care un angajator nu a facut transferul de la revisal H.G. 161/2006 la revisal H.G. 500/2011 nici pana azi?
am vazut ca este contraventie conf. art. 9 di H.G. 500/2011, dar nu vad care e amenda.

multumesc frumos!
Netransmiterea registrului in termenele prevazute la art. 4 din HG nr.500/2011 este sanctionata cu amenda de la 5000 lei la 8000 lei.

art.9 alin.2 din HG nr.500/2011
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte savarsite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
......
c) necompletarea elementelor contractului individual de munca conform art. 3, respectiv netransmiterea registrului in termenele prevazute la art. 4;
.....

(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
......
b) cele prevazute la lit. b)-c), cu amenda de la 5.000 lei la 8.000 lei;
.....