avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii revisal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

revisal

Buna ziua!
Care sunt consecintele in care un angajator nu a facut transferul de la revisal H.G. 161/2006 la revisal H.G. 500/2011 nici pana azi?
am vazut ca este contraventie conf. art. 9 di H.G. 500/2011, dar nu vad care e amenda.

multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:21, 25 Iunie 2012
Netransmiterea registrului in termenele prevazute la art. 4 din HG nr.500/2011 este sanctionata cu amenda de la 5000 lei la 8000 lei.

art.9 alin.2 din HG nr.500/2011
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte savarsite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
......
c) necompletarea elementelor contractului individual de munca conform art. 3, respectiv netransmiterea registrului in termenele prevazute la art. 4;
.....

(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
......
b) cele prevazute la lit. b)-c), cu amenda de la 5.000 lei la 8.000 lei;
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transmitere decizie incetare de drept a cim in revisal sanda-popovici sanda-popovici Buna ziua, Un salariat a depus o cerere de incetare a raporturilor contractuale precizand ca indeplineste conditiile de pensionare pentru limita de ... (vezi toată discuția)
Corectie revisal Iana12 Iana12 Buna ziua, In cazul in care descoperi o eroare in Revisal, si faci corectia mai poti fi amendat in cazul unui control ITM? (vezi toată discuția)
Neinregistrare contract in revisal lilianatatar lilianatatar Ce sanctiune primesc daca nu am inregistrat doua contracte in revisal si nu le-am transmis ? am o intarziere de trei zile si tocmai acum au venit in control de ... (vezi toată discuția)