Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza - procedura
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza - procedura

Buna ziua,
care este procedura intr-un dosar de partaj privind expertiza bunurilor comune?
Se primeste adresa de instiintare cu data la care vine expertul pentru evaluare?
Buna ziua,
Dupa ce instanta a stabilit expertul si partile au achitat onorariul de expert, acesta convoaca ambete parti prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire in care le transmite ziua si ora efectuaraii expertizei.
Convocarea poate fi si telefonica daca expertul are numerele partilor.
multumesc,onorariul este platit doar de reclamant sau de ambele parti? daca nu exista posibilitate de plata ?
Buna ziua,
Onorariul va fi platait asa cum stabileste instanta.
Daca nu aveti posibilitati financiarae puteti apela la ajutorul public judiciar.
Onorariul nu se plateste direct expertului ci la CEC, in contul Biroului Local de Expertize Judiciare de pe langa tribunalul competent teritorial
multumesc,
depun cererea pentru ajutor am vazut ca indeplinesc conditiile pentru a beneficia de acesta,dar cheltuielile de judecata urmeaza sa la platesc la final?