Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata fara penalizari
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata fara penalizari

Poate ieşi la pensie anticipată fara penalizare, o persoana de sex feminin care are stagiu de cotizare de 38 ani şi 2 luni, varsta 58 ani (nascuta 1956).
Dacă poate, când ar putea ieşii la pensie şi ce articole din legea 263/2010 prevăd acest lucru.

Vă mulţumesc !
Anexa 5

Ianuarie 1956 │Mai 2016 │ 60/4 │ 30/4 │ 15/0 │

├─────────────────────┼────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────┼─────────────┤

│Februarie 1956 │Iunie 2016 │ 60/4 │ 30/4 │ 15/0 │

├─────────────────────┼────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────┼─────────────┤

│Martie 1956 │Iulie 2016 │ 60/4 │ 30/4 │ 15/0 │

├─────────────────────┼────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────┼─────────────┤

│Aprilie 1956 │Septembrie 2016 │ 60/5 │ 30/5 │ 15/0 │

├─────────────────────┼────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────┼─────────────┤

│Mai 1956 │Octombrie 2016 │ 60/5 │ 30/5 │ 15/0 │

├─────────────────────┼────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────┼─────────────┤

│Iunie 1956 │Noiembrie 2016 │ 60/5 │ 30/5 │ 15/0 │

├─────────────────────┼────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────┼─────────────┤

│Iulie 1956 │Ianuarie 2017 │ 60/6 │ 30/6 │ 15/0 │

├─────────────────────┼────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────┼─────────────┤

│August 1956 │Februarie 2017 │ 60/6 │ 30/6 │ 15/0 │

├─────────────────────┼────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────┼─────────────┤

│Septembrie 1956 │Martie 2017 │ 60/6 │ 30/6 │ 15/0 │

├─────────────────────┼────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────┼─────────────┤

│Octombrie 1956 │Mai 2017 │ 60/7 │ 30/7 │ 15/0 │

├─────────────────────┼────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────┼─────────────┤

│Noiembrie 1956 │Iunie 2017 │ 60/7 │ 30/7 │ 15/0 │

├─────────────────────┼────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────┼─────────────┤

│Decembrie 1956 │Iulie 2017 │ 60/7 │ 30/7 │ 15/0 │

In functie de luna nasterii,stagiul complet este intre 30 de ani si 4 luni si 30 de ani si 7 luni.

Legea 263/2010

Pensia anticipata

ART. 62
(1) Pensia anticipata se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare prevazut de prezenta lege.

3) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordarii pensiei anticipate nu se iau in considerare perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a)-c) si g).

ART. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;
c) a satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau in prizonierat;

g) a fost elev al unei scoli militare/scoli de agenti de politie sau student al unei institutii de invatamant din sistemul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala pentru formarea cadrelor militare, politistilor si functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, cu exceptia liceului militar.

In functie de luna nasterii,conditia de stagiu pentru pensie anticipata este intre 38 de ani si 4 luni si 38 de ani si 7 luni(30 ani si 4 luni,30 ani si 7 luni + 8 ani),fara stagiul asimilat.
Deci se poate iesii anticipat, fara penalizare ?
Spuneti luna in care s-a nascut persoana respectiva, in anul 1956.
Precizati,luna nasterii.
Luna Mai 1956.
Va multumesc !