avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 109 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reprezentare prin avocat în recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Reprezentare prin avocat în recurs

Noul cod civil prevede obligativitatea ca in recurs sa fii asistat de un avocat ?!...
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 15:22, 1 Iulie 2014
Da. Cererea de recurs trebuie semnata de avocat si de asemenea trebuie sa fiti asistat/reprezentat de un avocat.
Importantă este data începerii litigiului. Dacă litigiul a început înainte de 15 februarie 2013, data intrării în vigoare a noului Cod de procedură civilă, în recurs nu este obligatoriu să fiți reprezentat de avocat.
Da, in functie de legea pe care va judecati este si raspunsul la intrebare,

In recurs insa sunt foarte restranse motivele si daca nu va incadrati exact pe ele nu aveti sanse.
Deci, indiferent de lege tot ar cam fi indicat sa aveti redactarea facuta de avocat.
dar daca sant intimata intr-un recurs imi trebuie avocat ?
@ carsteaverginica

Da, este obligatoriu să fiți reprezentată prin avocat. Repet, condiția este ca litigiul să fi început ulterior datei de 15 februarie 2013.
Ultima modificare: Marți, 1 Iulie 2014
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Întâmpinare și reprezentare în recurs manuelasimona manuelasimona Buna ziua, daca unei persoane in recurs unei parti I se cere sa depuna intampinare, aceasta persoana neavand calitatea de avocat sau consilier, aceasta ... (vezi toată discuția)
Obligativitatea avocatului de a semna recursul viomari viomari Buna ziua, recursul meu a fost redactat de catre un avocat dar la instanta a fost depus de catre mine exista vreo problema?odata cu recursul am depus si taxa ... (vezi toată discuția)
Concluzii scrise in apel Lylyca Lylyca Bună ziua Fiind intimată, mi se va permite să depun concluzii scrise in apel dacă nu am studii juridice? Apelul este intrun proces inceput in 2005. Cu ... (vezi toată discuția)