Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reprezentare prin avocat în recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Reprezentare prin avocat în recurs

Noul cod civil prevede obligativitatea ca in recurs sa fii asistat de un avocat ?!...
Da. Cererea de recurs trebuie semnata de avocat si de asemenea trebuie sa fiti asistat/reprezentat de un avocat.
Importantă este data începerii litigiului. Dacă litigiul a început înainte de 15 februarie 2013, data intrării în vigoare a noului Cod de procedură civilă, în recurs nu este obligatoriu să fiți reprezentat de avocat.
Da, in functie de legea pe care va judecati este si raspunsul la intrebare,

In recurs insa sunt foarte restranse motivele si daca nu va incadrati exact pe ele nu aveti sanse.
Deci, indiferent de lege tot ar cam fi indicat sa aveti redactarea facuta de avocat.
dar daca sant intimata intr-un recurs imi trebuie avocat ?
@ carsteaverginica

Da, este obligatoriu să fiți reprezentată prin avocat. Repet, condiția este ca litigiul să fi început ulterior datei de 15 februarie 2013.
Gabriela Pintea, Consilier juridic