Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... termen contestatie?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

termen contestatie?

AHMED37 a deschis discutia

Buna ziua.am rugamintea de a ma ajuta cu un raspuns va rog!sotul meu este condamnat la 7 ani a executat4ani si 7luni a beneficiata de legea hg836/.2013.iau scazut 6luni din pedeapsa,parchetu a facut contestatie pe 29.04.2014,sotul meu apare si el contestator pe 6.05.2014..cu toate ca el nu a facut contestatie.nu i sa dat termen nici acum la contestatie.se poate intervenii pentru urgentarea termenului?mentionez ca trebuia sa intre in comisie ptr.eliberare conditionata pe data de10.07.2014 dar sa anulat mandatul de7ani .astept raspuns varog.va multumesc mult
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
Daca nu a facut contestatie, sa informeze instanta cu privire la acest aspect. Trebuie sa astepte hotararea instantei cu privire la legea penala mai favorabila. Abia dupa ce va primi hotararea instantei va intra in comisia de liberare conditionata.
Nr. unic (nr. format vechi) : 10763/3/2014
Data inregistrarii 28.03.2014
Data ultimei modificari: 03.06.2014
Sectie: Secţia I Penală - Camera Preliminara / Fond
Materie: Penal
Obiect: sesizare transmisă de comisia prevăzută de HG 836/2013
Stadiu procesual: Fond

Părţi
Nume Calitate parte
AHMED SENOL Petent

ªedinţe
Ora estimata: 08:30
Complet: CF1
Tip solutie: admite cererea
Solutia pe scurt: Admite sesizarea Comisiei de evaluare a incidenţei aplicării legii penale mai favorabile din cadrul Penitenciarului Jilava, formulată cu privire la condamnatul Ahmed Senol. Reduce pedeapsa rezultantă aplicată condamnatului Ahmed Senol prin sentinţa penală nr.761/18.10.2013 a Tribunalului Bucureşti - Secţia a II-a Penală de la 7 ani închisoare la 6 ani ?i 6 luni închisoare. Dispune anularea MEPI nr.1380/31.01.2014 al Tribunalului Bucureşti - Secţia a II-a Penală ?i emiterea unui nou mandat conform prezentei sentin?e. În baza art. 275 alin. 3 C.pr.pen., cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Cu drept de contesta?ie în termen de 3 zile de la comunicare.
Document: Hotarâre 1300/2014 28.04.2014

Ora estimata: 08:30
Complet: CF1
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt:
Document:

Căi atac
Dată declarare Parte declarantă Cale de atac
29/04/2014 Contestaţie(NCPP)
06/05/2014 AHMED SENOL, Contestaţie(NCPP)

pe data de 3.06.a aparut ultima modificare,credeti ca va urma si termenul la contestatie?

el nu a facut ,a facut parchetu dar nu stim daca putem urgenta termenul la contestatie.
Cornel Vasile, Consilier juridic