Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot sa devin curator
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot sa devin curator

Fiul meu a decedat, in urma ramanand sotia si fiul de 2 ani. Bunica din partea mamei si-a luat dreptul de curatur. Mostenirea din partea fiului meu decedat, este substantiala . Mi-as dori pt a apara interesele nepotului( evitarea eventualelor instrainari) sa pot deveni si eu curator.Cum pot face aceasta ? Ce cai mai exista pt. a apara cel mai bine interesele copilului. Multumesc!!!!
Nu poate instraina decat in interesul copilului. Actele de dispozitie trebuie incuviintate de instanta de tutela.
Probabil că bunica nepotului dumneavoastră a fost numită curator exclusiv în procedura succesorală.

Oricum, în această calitate nu poate dispune de bunurile minorului. Nici dumneavoastră n-o veţi putea face. Singura care poate încuviinţa înstrăinarea bunurilor minorului este instanţa de tutelă.

Apoi, minorul are o mamă. Ea este aceea chemată de lege să administreze bunurile minorului, să-i încuviinţeze actele (acelea pe care minorul le poate face).

Curatela nu poate fi permanentă, ea se instituie temporar pentru acte juridice în care interesele minorului ar veni în conflict cu interesele reprezentantului său legal - care este mama.

Doar dacă mama minorului ar deceda sau ar fi pusă sub interdicţie s-ar impune numirea de către instanţă a unei persoane care să vegheze asupra intereselor minorului, numai că acea persoană nu ar avea calitatea de curator, ci de tutore.

Staţi liniştit. Bunurile nepotului nu pot fi înstrăinate decît cu autorizarea instanţei şi numai dacă aceasta apreciază că înstrăinarea este în interesul minorului. În plus, destinaţia sumelor rezultate din înstrăinare este stabilită tot de instanţa de tutelă.