Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drepturile parintilor asupra copilului minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drepturile parintilor asupra copilului minor

Buna ziua.
Situatia pe care doresc sa o prezint este destul de complicata, dar sper ca voi putea primi macar un sfat. Sunt casatorit de 7 ani si avem un baietel de 4 ani si jumatate. Dupa terminarea perioadei de 2 ani de CIC, sotia mea a revenit la serviciu. De atunci s-a schimbat radical ca atitudinie fata de familia sa si fata de copil. Din ce in ce mai des se plangea ca prezenta copilului acasa o epuizeaza fizic (piticul se trezea de mai multe ori in timpul noptii) si ca nu mai poate face nimic profesional pe viitor. Am incercat cat am putut de mult sa o degrevez...de multe ori plecam de la serviciu mai devreme pt a iesi cu piticul in parc cateva ore pt a-i lasa cat mai mult timp pt odihna. Zilnic se plangea ca nu mai rezista si tot timpul ii chema la noi pe parintii ei sa stea cu piticul. In ultimii 2 ani relatia mea cu sotia s-a degradat constant, in permanenta tipa si urla prin casa, nimic nu-i mai convenea. De multe ori imi lasa senzatia ca face tot posibilul sa caute scandalurile „cu lumanarea”....se lega de te miri ce pentru a face un adevarat show. M-a deranjat ca multe din scandaluri le facea in prezenta copilului (cateodata injura ca la usa cortului) si i-am atras atentia de nenumarate ori ca nu este corect sa se poarte asa fata de pitic....nu am avut cu cine sa discut...orice spuneam provoca un scandal si mai mare. De nenumarate ori mi-a pus in vedere sa plec, invocand ca locuinta in care stam apartine familiei ei. Nu am inteles niciodata de ce s-a purtat asa, am facut tot posibilul sa evit certurile si de cele mai multe ori taceam si inghiteam toate jignirile doar pt a evita un scandal in prezenta piticului. Este inutil sa mai spun ca toata aceasta atmosfera tensionata intretinuta constant de mama l-a afectat si pe pitic. Acum un an de zile am fost mai mult constrans sa accept sa-l mutam pe pitic la socrii acasa, acestia spunand ca le este mai usor sa-l duca la gradi acolo decat sa mai faca zilnic „naveta” la noi sa stea cu el in timpul zilei cat eram la serviciu– nu stam foarte aprope unii de altii, drumul dureaza vreo 30 de min cu transportul in comun; am propus si varianta unei bone, dar sotia nu a vrut. S-a facut un an si sotia nu mai vrea sa il aducem acasa decat in week-end-uri (in timpul saptamanii aproape zilnic m-am dus la pitic dupa serviciu si am incercat sa petrec cat mai mult cu el). Ma deranjeaza ca socrii au inceput sa se poarte ca si cum eu nu as mai avea niciun rol...iau decizii in privinta copilului fara sa ne consulte, de nenumarate ori ne-au subminat autoritatea in fata copilului spunandu-i de fata cu noi ca ce spunem noi sunt prostii, numai pe ei sa ii asculte. Sotia mea nu ia nicio pozitie, tace malc si face numai cum spun parintii ei (mai mult de atat mi-a spus ca parintii ei au dreptul sa decida in privinta copilului pt ca ei s-au implicat cel mai mult in cresterea lui – acum nu mai recunoaste ca ii implora sa vina sa stea cu piticul, refuzand sa ne ocupam doar noi doi). Problemele au escaladat de curand cand am inceput sa fac presiuni sa il aducem acasa, eu avand posibilitatea sa-l duc si sa-l iau de la gradi. Au refuzat categoric, in frunte cu mama lui, spunand ca ai ei ii ofera tot ce are nevoie (ea acasa nu mai face absolut nimic, vine ca la hotel, doar sa doarma). Acum vreo sase luni am gasit intamplator niste chestii care m-au facut sa cred ca este posibil ca sotia mea se afla intr-o relatie cu altcineva...atunci mi-am justificat si comportamentul ei fata de mine din ultimii doi ani. Am incercat sa am cu ea mai multe discutii dar refuza orice dialog cu mine...incepe sa urle sa imi spuna ca sunt paranoic si ca vreau sa o tin la cratita acasa si pleaca. De mai multe ori m-a „avertizat” ca daca nu ma potolesc cu revendicarile mele de a-l aduce acasa pe pitic, va face in asa fel incat sa nu mai vad copilul deloc. De alfel socrul m-a si amenintat intr-o discutie telefonica, ca imi va face probleme daca nu ma potolesc...s-a apucat sa-mi sune rudele si sa le spuna ca sunt un om iresponsabil, ca am probleme cu alcoolul si ca stie el ca sunt incompetent si la serviciu – chestii inventate de el. Am stat si m-am gandit ca in acest moment, in caz de divort, premisele sunt in favoarea lor...nu am o situatie financiara la fel de buna ca ei iar parintii mei nu se pot implica la fel de mult pt ca locuiesc la mare distanta si au o situatie modesta. Nu stiu cum sa procedez...daca plec, nu voi mai putea sa fiu langa copil, ii cunosc cum procedeaza si vor face tot posibilul sa nu il mai pot vedea si ii vor baga in cap tot felul de prostii despre mine ca sa-l faca sa ma urasca - ei mi-au sugerat ca daca vreau „sa fie bine” sa accept conditiile lor sa nu mai zic nimic. Cu fiecare zi ce trece si il stiu acolo sufar din ce in ce mai mult.
Nu stiu cum sa procedez ....ar mai fi multe de spus dar si asa m-am intins cu discutia prea mult...intrebarea mea este: ce solutii legale as avea la indemana in acest moment ca sa pot fi langa pitic si sa-i ofer o viata normala asa cum imi doresc?
Va multumesc!
Daca divortati, puteti cere stabilirea domiciliului minorului la dvs. motivat de aceste aspecte, in special faptul ca sotia nu se ocupa de cresterea copilului, ci parintii acesteia.
deocamdata dvs si sotia sunteti parintii copilului si nu bunicii materni. Deci daca vreti copilul sa stea acasa il luati acasa la locuinta unde stati impreuna cu sotia. Bunicii nu au prioritate la luarea deciziilor privind copilul ci dvs si sotia.
Daca nu reusiti sa va puneti de acord cu sotia apelati la instanta de judecata.
Daca ajungeti la divort atunci va folositi de toate motivele invocate si solicitati ca locuinta minorului sa fie la dvs avand in vedere ca sotia nu doreste sa aiba grija de copil desi inteleg ca locuiti impreuna, lucreaza program normal, nu e in incapacitate fizica, nu e plecata in afara tarii ...etc..
Apelati la un avocat si veti primi indrumarile necesare. Nu lasati timpul sa treaca .
Anamaria Plevit, Avocat
Buna ziua,
Divortati si solicitati stabilirea domiciliului minorului la dumneavoastra.
Motivati cu aspectele relevate in descrierea dumneavoastra.
Oricum cei doi parinti au drepturi egale asupra minorului si dupa divort ei stabilind, cel putin legal, de comun acord asupra tuturor intereselor minorului.
Mult succes.
Incepeti prin a va aduce copilul acasa si a va ocupa de el (in toate aspectele - ii gatiti, ii spalati, ii culcati seara, il treziti dimineata, il duceti la medic, il duceti la gradinita, il luati de la gradinita, va treziti noaptea cand are nevoie - toate acele lucruri pe care va trebui sa le faceti daca obtineti ca locuinta copilului sa se stabileasca la dvs).
Incercati sa apelati la consiliere pentru a rezolva situatia cu sotia dvs. Evitarea discutiilor nu duce la rezolvarea problemelor ci la agravarea lor. Daca nu vreti sa va certati in prezenta copilului (lucru bun), gasiti timp cand cel mic este la gradinita. Important este sa intelegeti amandoi care sunt problemele si sa gasiti o cale de mijloc, in asa fel incat sa va puteti creste copilul.
Mersul cu piticul in parc face parte din obligatiile dvs ca parinte, n-o faceti ca sa se odineasca sotia. Tot ce faceti pentru copilul dvs faceti pentru ca sunteti un tata si nu pentru ca sa se simta sotia dvs mai bine - nu le mai contorizati in defavoarea sotiei si, mai ales, nu i le mai reprosati - nu fac parte din relatia dvs cu sotia, ci din relatia dvs cu copilul, respectiv relatia ei cu copilul.
Apoi ganditi-va la ce implica divortul - pentru copil, pentru dvs si pentru sotie - si vedeti unde va puteti indrepta mai departe.
Nu desconsiderati ajutorul pe care il primiti de la bunici, multumiti-le pentru ajutorul primit si atat.
Si inca ceva - nu e vorba despre "drepturile parintilor asupra copiilor" ci "responsabilitatile parintilor fata de copii".
mirebire, utilizator
promovati actiune de divort si ordonanta presedentiala pentru stabilirea domiciliului minorului la dvs.

recomandabil este sa consultati un avocat