Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... informatii personale pe un site privat
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

informatii personale pe un site privat

Buna ziua.
Am condamnare penala. Am gasit numele meu si infomatiile aferente acestei condamnari pe site-ul unui operator privat. Au dreptul sa comunice aceste informatii fara consimtamantul meu?
Daca nu ce optiuni am, pentru a retrage informatiile publicate?
Va multumesc.
Legislatia UE prevede "dreptul de a dispare (de pe internet)", adica "dreptul de a fi uitat". Solicitati administratorului websiteului stergerea informatiilor si il amenintati cu darea-n judecata si plata unor daune daca nu se conformeaza.
tgeorgescu, utilizator