avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1879 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Situatie termen prescriptie datorii bancare II
Discuție deschisă în Executare silită

Situatie termen prescriptie datorii bancare II

Buna ziua. Revin cu acest topic (discutia initiala a fost sub numele Situatie termen prescriptie datorii bancare) intrucat as vrea sa stiu daca au intervenit modificari legislative in ultimul an.
Situatia pe care am prezentat-o este urmatoarea:
In 2009 am facut un credit pentru cineva. Creditul a fost de tip ipotecar, bunul ipotecat fiind un teren al persoanei pentru care am facut creditul. Dupa cateva luni, tot din 2009, ratele nu au mai fost platite.
In martie 2010 a fost incuviintata executarea silita astfel:
- dosarul x/2010 - incuviintare executare pentru mine ca si titular de credit
- dosarul y/2010 - incuviintare executare pentru ipoteca pe numele persoanei respective.
In urma acestei actiuni, terenul ipotecat a fost vandut in august 2011.
In ceea ce ma priveste, pentru mine nu a fost facuta executare silita in nici un fel, nici poprire pe salariu. Dupa ce terenul a fost vandut, tot in august 2011 am sunat la dl. executor judecatoresc pentru a vedea ce urmeaza. Dl executor a spus ca va continua executarea asupra mea daca va primi o cerere sau o noua cerere de la creditor.
Nu s-a mai intamplat nimic pana in aprilie 2012, data de la care a inceput sa ma sune o firma de recuperare.
Pana in prezent, firma de recuperare nu a cerut incuviintare executare silita pentru mine (consult aproape zilnic portal.just).
Mentionez ca din 2009 nu a mai fost efectuata absolut nici o plata.
Ma intereseaza de cand se calculeaza termenul de prescriptie: de la data incuviintarii executarii silite (adica din martie 2010) sau de la data vanzarii terenului (adica din august 2011) chiar daca au fost dosare de executare separate? Sau de cand se calculeaza exact?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Termenul general de prescriptie pt datorii este de 3 ani de la data constituirii debitului. Orice document, procedura intocmite de creditor au efect suspensiv in ceea ce priveste prescriptia. De la data respectiva de fiecare data intervine un alt termen de prescriptie. Demersurile mentionate anterior de dvs. au intrerupt termenul de prescriptie si au generat un altul nou.

In ceea ce priveste preluarea datoriei dvs. de catre o firma de recuperare, trebuia sa primiti o notificare scrisa din partea bancii ca s-a cesionat creanta in valoare de.....catre firma "x".....Iar de la firma 'x' sa primiti informare ca au preluat creanta spre recuperare. Daca nu aveti asemenea documente e in avantajul dvs. Doar la nevoie este necesar sa le solicitati de la banca si de la firma de recuperare.
Multumesc.
In acest caz, dupa cum ati spus dvs. si anume "Orice document, procedura intocmite de creditor au efect suspensiv in ceea ce priveste prescriptia. De la data respectiva de fiecare data intervine un alt termen de prescriptie. Demersurile mentionate anterior de dvs. au intrerupt termenul de prescriptie si au generat un altul nou. " - nu inteleg de ce nu a fost inceputa procedura de executare silita asupra mea ca titular de credit. De ce nu a inceput executorul bancar executarea (pana s-au desfiintat executorii bancari)? De ce nu a inceput executarea firma de recuperare, de ce ma suna de 2 ani si imi trimite mesaje, dar nu a inceput executarea? Si executorul bancar, si firma de recuperare stiau/stiu care este locul meu de munca, de 13 ani lucrez in acelasi loc, nu inteleg.
termenul pt dvs curge din 2010, s-a implinit deja.
Daca se va ajunge sa fiti executata silit, va trebui sa contestati executarea.
Multumesc pentru raspunsuri. O zi buna.
Krissia a scris:

Termenul general de prescriptie pt datorii este de 3 ani de la data constituirii debitului. Orice document, procedura intocmite de creditor au efect suspensiv in ceea ce priveste prescriptia. De la data respectiva de fiecare data intervine un alt termen de prescriptie.


In categoria "orice document, procedura" pot include si acele adrese (care sosesc lunar) de genul: "... la data de... inregistati o datorie de... lei... va rugam sa achitati in termen de maximum 30 de zile in contul nr... in caz contrar se vor incepe procedurile de executare" etc. etc. Ma refer la un rest de credit neachitat din octombrie 2010, firma de recuperari expediaza acele adrese (NU banca), iar executarea nu s-a inceput pentru ca debitorul nu are venituri si nici bunuri (nici nu mai locuieste in Romania, de fapt). Se poate vorbi de prescriptie in acest caz? Va multumesc!

Alte discuții în legătură

Executare silita proprire salariu krazee krazee Un coleg de serviciu a contractat un card de credit in anul 2007 in valoare de 4000 lei, credit pe care nu a reusit sa-l mai achite. Acum 2 zile a sosist la ... (vezi toată discuția)
Prescriptie credit de nevoi personale quasimodo_50 quasimodo_50 cum, cand si in ce conditii poate fi invocata prescriptia cu privire la un tert debitor? (vezi toată discuția)
Lnvestire formula executorie leus leus Un contract de credit nu este ajuns la scadenta,dar s-a intirziat cu plata 2 luni si jumatate pe motive medicale(februarue -martie 2006) demonstrate bancii, ... (vezi toată discuția)