Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Compensare obligatii fiscale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Compensare obligatii fiscale

Pe o anume perioada nu am inregistrat in D.200,obligatii si apoi plati de contribuie la sanatate.Impozitul pe venitul realizat s-a calculate si platit fara a tine seama de cheltuiala de 5,5% cass.Va rog daca ma poate lamuri cineva cum trebuie sa procedez pentru a compensa aceasta obligatie.Adica impozit calculate si platit in plus,cass in minus.Va multumesc.
Trebuie sa refaceti calculele si sa depuneti D200 rectificativa pentru fiecare an in care ati descoperit omisiuni. Completati si in registrul jurnal de incasari si plati daca nu ati trecut acolo respectivele chitante de plata. Nu se pot face regularizari in exercitiile financiare urmatoare.
Contributiile sociale platite de titularul unei P.F.A., I.I. sau I.F. sunt deductibile la calculul impozitului, dar nu se inregistreaza in R.J.I.P. ci se adauga in D200 cheltuielilor inscrise in acesta si, de asemenea, sunt evidentiate distinct.