avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... I.I. platitoare de tva
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

I.I. platitoare de tva

Am nevoie de sfaturile tuturor:
1. Ce trebuie sa depun ca sa devin platitoare de tva
2. Ce declaratii depun atunci cand devin platitoare de tva
3. Se depune bilant
4. Cum inregistrez in RJIP sumele (cu sau fara tva)
5. Ce voi plati(impozit pe venit,tva)
Cel mai recent răspuns: costicul , utilizator 13:14, 29 Decembrie 2014
1. Se depune declaratia 070 si copii ale actelor de infiintare I.I.
2. Decontul 300.
3. Nu se depune bilant.
4. In R.J.I.P. se inregistreaza sumele fara T.V.A.
5. Platiti 16% impozit pe venit, 5,5% C.A.S.S. si 26,3% C.A.S.
1. Tva-ul unde ramane si cine il plateste
2. Calculez impozit la ceea ce scriu in RJIP
1. Pentru T.V.A. se tin jurnalele de vanzari si de cumparari iar daca ati optat pentru T.V.A. la incasare aceasta se deduce la cumparari, respectiv, se colecteaza la vanzari in functie de data platii, respectiv, incasarii.

2. Impozitul si C.A.S.S. se calculeaza din suma obtinuta dupa ce se scad din venituri cheltuielile deductibile. Deci, suma impozabila poate fi mai mare decat cea rezultata din R.J.I.P. Aceste lucruri sunt specificate in art. 48 din Codul fiscal. [ link extern ]
Ultima modificare: Vineri, 26 Decembrie 2014
Iulian MANEA, Contabil
Dupa parerea dvs., ce este mai bine o i.i. platitoare de tva sau un s.r.l.? Cred ca stiti cel mai bine.
Avantajele sau dezavantajele referitoare la modalitatea de a face afaceri, ca I.I. sau ca S.R.L. nu sunt legate de T.V.A. ci de celelalte impozite.

Adica, in ce priveste T.V.A. veti plati la fel indiferent de ce forma de organizare alegeti.

Alte discuții în legătură

Pfa - cod caen 6201 - facturare client non-ue 2016 RaduB123 RaduB123 Buna ziua, La momentul actual sunt PFA in sistem real(cod CAEN 6201). Ar urma sa inchei un contract de dezvoltare soft cu o firma din afara UE(Canada). Am ... (vezi toată discuția)
Documente necesare pfa earlysunset earlysunset Buna ziua! Am mai multe intrebari referitoare la documentele pe care trebuie sa le intocmeasca o PFA nepletitoare de TVA, in sistem real: 1. Din cat m-am ... (vezi toată discuția)
Intreprindere individuala platitoare de tva tiganilaalina tiganilaalina la o ii platitoare de tva , in reg de incasari si plati cum trec sumele -cu sau fara tva? ce alte registre se mai tin la o ii platitoare de tva (vezi toată discuția)