Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Venituri din antene
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Venituri din antene

Buna ziua,
Am rugamintea sa ma lamuriti si pe mine ce drepturi au proprietarii?
Pe blocul unde locuiesc s-au instalat in 2008 antene ale unui furnizor de telefonie mobila, cu plata unei chirii lunare. Administratorul a spus ca a depus acei bani in banca, pe langa asta mai incaseaza lunar fond de reparatii.
Cum as putea afla ce face cu acei bani, cati sunt in banca? De cate ori am intrebat am primit raspunsuri vagi.
As dori sa fac o solicitare, in scris, dar documentata, cu trimiteri la legislatia in vigoare.
Multumesc anticipat.
rebuie sa convocati o adunare generala extraordinara conform Regulamentului de functionare si Statutului asociatiei

1-Drepturile si obligatiile proprietarilor din imobilele de locuit in comun,le gasiti in disp L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007
2-
Cum as putea afla ce face cu acei bani, cati sunt in banca?

In temeiul disp
L nr 230/2007 Articolul 10
Proprietarii au dreptul sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei si au acces, la cerere, la orice document al acesteia.

Solicitati oficial presedintelui de asociatie sa lamureasca aspectele care va suscita interesul
Informarea proprietarilor cu privire la veniturile din exploatarea proprietatii comune este reglementata de Legea 230/2007, modificata prin Legea 175/2010. Nu trebuie convocata adunarea generala pentru aceasta informare. Adunarea generala este obligatorie odata pe an si sigur ca acolo se prezinta situatia financiara a asociatiei. Dar informarea cu privire la aceste venituri este obligatorie de facut din 6 in 6 luni.
Iata un exemplu de informare a proprietarilor printr-un anunt postat la afisier in luna iulie:

STIMAŢI VECINI,

Conform art. 13 din Legea 230/2007, modificată prin Legea 175/2010, vă aducem la cunoştinţă că în primele 6 luni din anul 2013, Asociaţia de proprietari a obţinut din exploatarea proprietăţii comune venituri de 7040,56 lei.
Cu aceste venituri s-a alimentat, conform legii, fondul de reparaţii al asociaţiei.
Astfel fiecare proprietar beneficiază de o cotă parte din aceste venituri în funcţie de cota indiviză de proprietate (suprafaţa utilă a apartamentului).
În tabelul de mai jos sunt evidenţiate veniturile încasate pe fiecare scară şi repartizate, în funcţie de spaţiile aferente aducătoare de venituri, din asociaţie.

Scara S. U. (m.p.) Venituri (lei)
Bl. 7 N sc. A 2487,00 1925,00
Bl. 7 N sc. B 2659,00 3145,56
Bl. M sc. A 1548,00 1045,00
Bl. M sc. B 1125,00 925,00

Sumele repartizate pe fiecare apartament sunt consemnate în Registrul de evidenţă a fondului de reparaţii pe care-l puteţi consulta la sediul asociaţiei. Aceste sume s-au adăugat fondului de reparaţii pe care-l aveaţi fiecare ori au diminuat corespunzător sumele neachitate încă sau restante la reparaţii.

Preşedinte, Cenzor Administrator