Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... desecretizarea chiriilor incasate de asociatia de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

desecretizarea chiriilor incasate de asociatia de proprietari

buna seara as dori sa stiu modalitatea prin care se poate afla suma actuala incasata de asociatia de proprietari din inchirierea spatiilor comunein conditiile in care administratorul nu este prea comunicativsi avand in vedere ca sa propus executarea unei lucrari de reparare a acoperisului cu costurii foarte mari,va multumesc..
Administratorul este platit de asociatie, indiferent daca este angajatul acesteia sau prin serviciu externalizat, si are atributiuni clare, stabilite de comitet sau presedinte, dupa cum s-a stabilit in adunarea generala.

Oricum, prin lege e specificat ca cel caruia i se face cererea e presedintele.
Foarte simplu: cenzorul poate impune asta.
Depuneți o cerere în scris și solicitați răspunsul în scris.
petre_marian a scris:
as dori sa stiu modalitatea prin care se poate afla suma actuala incasata de asociatia de proprietari din inchirierea spatiilor comune

Cititi aceste informatii la afisierul asociatiei.
Conducerea asociatiei trebuie sa respecte legea 230/2007:
Art. 13
Veniturile obtinute din exploatarea proprietatii comune apartin asociatiei de proprietari. Aceste venituri alimenteaza fondurile speciale ale asociatiei de proprietari pentru reparatii si investitii cu privire la proprietatea comuna si nu se platesc proprietarilor. Lista acestor venituri, precum si cheltuielile aferente lor sunt prezentate semestrial intr-un raport afisat la avizierul asociatiei de proprietari.

1-Studiati cu atentie drepturile si obligatiile ,responsabilitatile distincte pentru fiecare reprezentant in cadrul asociatiei de proprietari,cuprinse in L nr 230/2007,HG nr 1588/2007
2-Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta sa reprezinte si sa apere interesele asociatiei si ale membrilor proprietari fata de terti inclusiv in instanta
Administratorul de imobil este angajat al asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie hotarari ale adunarii generale,decizii dispuse de presedinte si de catre comitet executiv
3-In temeiul disp art 10 din L nr 230/2007
proprietarii au dreptul sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei si,la cerere,au acces la orice document al acestei
a
Solicitati oficial presedintelui de asociatie sa clarifice aspectul care va suscita interesul